Okolice Spytkowic w Beskidzie Żywieckim są piękne, warto ten region przybliżyć innym. Grupa mężczyzn seniorów opracowała trasy związane z przyrodą, historią i folklorem.
Animatorzy zapoznali uczestników warsztatów stolarskich z obsługą sprzętu stolarskiego, zasadami BHP, doradzali także, jak zbudować różne domowe sprzęty.
Wykonawcami na koncertach skierowanych do najmłodszych byli emerytowani muzycy, którzy wybrali utwory i zadbali, by formuła koncertów była przyjazna dzieciom.
Wyprawa kajakowa była połączona ze sprzątaniem rzeki. Seniorzy poprzedzili akcję warsztatami edukacyjnymi i kampanią podnoszącą świadomość ekologiczną.
Międzypokoleniowa grupa poznała tajniki przygotowywania serów, m.in. goudę i oscypek. Odwiedziła też okolicznych rolników, którzy tę sztukę opanowali.
Seniorzy mieszkający w jednym z gdańskich DPS-ów podzielili się swoimi opowieściami. W ich spisaniu pomogli wolontariusze przeszkoleni na warsztatach dziennikarko-pisarskich.
W każdym wieku można zacząć tańczyć, a taniec to źródło radości i sposób na aktywność ruchową. Animatorki zaprosiły do tańca seniorów z domów pomocy społecznej.
Animatorzy zachęcili seniorów, by sięgnęli po swoje zbiory zdjęć i uważnie się im przyjrzeli. Potem uczestnicy podczas warsztatów nauczyli się rekonstruować fotografie.
O dobry sen innych postanowiła zadbać międzypokoleniowa grupa, która przygotowała poszewki na poduszki i rozdała je starszym osobom oraz dzieciom przebywającym w szpitalu.
Tym razem międzypokoleniowa grupa zdobywała wiedzę z zakresu astronomii i mechatroniki, między innymi podczas innowacyjnych warsztatów i wizyt studyjnych.
Chór „Senioritki” przedstawił swoje umiejętności najmłodszym oraz zaśpiewał w poznańskich i okolicznych domach seniorów. W repertuarze mają pieśni z wielu stron świata.
Uczestnicy projektu słuchali Komedy, czytali Gałczyńskiego, poznali obrazy Fridy Kahlo. Zainspirowani życiem i twórczością artystów tworzyli, często po raz pierwszy, własne dzieła.
Podczas cyklicznych spotkań międzypokoleniowa grupa odkrywała historię kina, przyjrzała się filmowi „od kuchni” i nakręciła własne filmowe opowieści.
Animatorzy postanowili przyjrzeć się historii pewnej kamienicy i przybliżyć ją mieszkańcom Bałut. Zachęcili uczestników do odkrywania przeszłości, pamiątek i wspomnień.
W programie były pokazy filmów o flamenco, hiszpańsko-polskie kolędowanie, warsztaty kulinarne z iberyjskimi przysmakami oraz plastyczne i rękodzielnicze.
To zupełnie wyjątkowy sklep. Za niewielką kwotę można tu kupić, meble i sprzęty potrzebne w gospodarstwie domowym. W sklepie zostały zatrudnione osoby bezdomne.
Grupa seniorów nagrała dla najmłodszych bajki edukacyjne i terapeutyczne. Uczestnicy stworzyli także ilustracje do opowieści i samodzielnie zajęli się realizacją techniczną nagrań.
Zebrane w czasie projektu materiały i fotografie dokumentujące losy mieszkańców dzielnicy Piekło w Nowym Sączu posłużyły do stworzenia muzeum społecznego.
Międzypokoleniowa grupa badała i dokumentowała historię okolicy, by ocalić od zapomnienia osoby, wydarzenia i miejsca. Uczestnicy stworzyli też mapę zabytkowych obiektów.
Uczestnicy grupy wokalno-artystycznej pod okiem profesjonalistów pracowali nad dykcją, ruchem scenicznym i samodzielnie przygotowali tekst przedstawienia oraz śpiewnik.
We wsi niedaleko Poznania powstała kino-kawiarnia, aby mieszkańcy mogli wspólnie obejrzeć film, a potem o nim podyskutować i razem ustalić repertuar na kolejne dni.
Nowoczesne pomysły młodych skonfrontowali z tradycyjnym ujęciem i powstała wspólna, ponad podziałami, teatralna opowieść o ich mieście, którą potem pokazali innym.
Zioła dla urody, zioła na talerzu. Uczestnicy zielarskich warsztatów dowiedzieli się wielu rzeczy o ziołach, stworzyli zielarski ogród, nauczyli się pielęgnować rośliny.
Na otwartych międzypokoleniowych warsztatach można było nauczyć się m.in. robienia na drutach, gotowania i ogrodnictwa, a także podzielić się własnymi umiejętnościami.
Comiesięczne wieczory muzyczne to okazja dla mieszkańców okolicy do zapoznania się ze działaniami seniorów i młodzieży zjednoczonych wokół muzycznych eksperymentów.
Speed-ball to gra dla każdego, bez względu na wiek, doświadczenie sportowe czy kondycję. Treningi odbywały się w szkołach oraz w ramach działań uniwersytetu trzeciego wieku.
Seniorzy i młodzież zajęli się historią ruchu solidarnościowego w Stalowej Woli. Szukali ludzi, miejsc i wydarzeń – ważnych dla miasta, a nieobecnych w podręcznikach.
Animatorki zaangażowały seniorów i młodzież w szydełkowanie, łącząc pasję i dobroczynność. Stworzone wspólnie koce, skarpetki, chusty i szale zostały podarowane hospicjom.