Animatorki projektu: Anna Stoszek-Szroborz, Sylwia Walkowicz

Organizacja: Stowarzyszenie Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Okres realizacji: 5 września 2013 – 20 czerwca 2014

Anna Stoszek-Szroborz jest artystą plastykiem. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. Prowadzi w Pszczynie własną galerię – „Miejski autorski salon wystawowy”. Wykonuje ilustracje do książek dla dzieci i sama też pisze. Pasjonuje się nie tylko malarstwem i rysunkiem, ale również poezją i muzyką klasyczną. Przez kilkanaście lat uczyła w szkole plastyki i wie, że edukacja artystyczna dziecka jest niezwykle ważnym elementem jego rozwoju.

Sylwia Walkowicz z natury jest społecznikiem i idealistką. Lubi wyzwania, pracę w grupie, inicjowanie różnych przedsięwzięć. Zgłębia filozofię. Na co dzień pracuje jako wykładowca na prywatnej uczelni, prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i szkolenia m.in. z komunikacji i negocjacji.

Przez kilka miesięcy słuchacze Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku angażowali się w edukację artystyczną przedszkolaków. Na podstawie ilustracji do bajek wykonanych przez Panią Annę byli przygotowywani do prowadzenia spotkań edukacyjno-artystycznych. Wzięli udział w cyklu praktycznych zajęć dotyczących sztuki oraz w warsztatach z pozytywnej komunikacji i pedagogiki zabawy. Podczas zajęć mogli zapoznać się z podstawowymi aspektami sztuki oraz jej doświadczyć, tworząc własne opowieści i obrazy. Swoją wiedzę przekazali dalej – w wybranych przedszkolach przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla dzieci. Celem zajęć było rozbudzenie wrażliwości maluchów na sztukę. Podczas takich spotkań przedszkolaki stworzyły własne rysunki do przeczytanych opowieści. Twórczość malarską seniorów i dzieci można było podziwiać na wystawie podsumowującej projekt.