Animatorki projektu: Urszula Kuś, Anna Nowacka

Organizacja: Stowarzyszenie Międzykulturowe „MALOKA”

Okres realizacji: 1 września 2014 – 30 czerwca 2015

Urszula Kuś ponad dwadzieścia lat była główną specjalistką ds. socjalnych w Kopalni Węgla Kamiennego na Śląsku. W ramach tej pracy organizowała wiele spotkań, festynów i imprez dla górników i ich rodzin. Obecnie jest na emeryturze i znajduje czas na nordic walking z psami, interesuje się prawidłowym odżywianiem, specjalizuje się w pieczeniu zdrowych ciast oraz ciasteczek i pomaga w wychowywaniu wnuka Gucia. Działa także w Stowarzyszeniu Międzykulturowym „MALOKA” w Żorach.

Anna Nowacka jest instruktorką harcerską, absolwentką Szkoły Liderów. Działa w Radzie Dzielnicy Kleszczówka w Żorach, pracuje dla francuskiej sieci hoteli na Śląsku i w Małopolsce. Lubi aktywny wypoczynek – długie spacery po lesie, nordic walking, jogę. Do ruchu zachęca innych, zainicjowała otwarte dla wszystkich mecze siatkówki i spacery z kijkami.

Park „Strzelnica” w Kleszczówce dostanie drugie życie. Seniorzy spotkają się w zorganizowanych wspólnie kawiarenkach obywatelskich, gdzie wymyślą działania zmierzające do zmiany charakteru miejskiego parku. Nowe ławki, wytyczenie i oznakowanie ścieżek do nordic walking ze startem i metą w parku, a może zaprojektowanie zieleni? Z pewnością zrodzą się jeszcze inne pomysły, bo przecież wiadomo, że co dwie głowy, to nie jedna. Seniorzy stworzą miejsce do codziennych spotkań i aktywnego wypoczynku. Wezmą udział w spacerach nordic walking z doświadczonymi instruktorami, gdzie początkujący będą mogli rozpocząć swoje treningi, a doświadczeni spacerowicze będą doskonalić technikę chodzenia. Wiosną zorganizują Parkową Fiestę, podczas której podzielą się z młodszymi od siebie osobami swoimi pasjami i zainteresowaniami, organizując pokazy umiejętności i warsztaty. Będzie więc gra karciana „Skat”, gołębiarstwo, joga, a wszystko to przy śpiewie śląskich pieśni.