Animatorzy projektu: Wiesław Siemiński, Agata Chruszcz

Tytuł projektu: Wkrętariusze- pomocna złota dłoń

Organizacja wspierająca: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku

Okres realizacji: sierpień 2009 – marzec 2010

Wiesław Siemiński - Obecnie na emeryturze, współzałożyciel Koła Emerytów w Brzeźnie. Jako „złota rączka” pomaga starszym mieszkańcom osiedla w usuwaniu usterek urządzeń domowych. Lubi podróżować, poznawać Polskę i organizować różnego typu imprezy.

Agata Chruszcz - W dzieciństwie postanowiła zostać poszukiwaczem skarbów i stara się trzymać tego postanowienia. Z wykształcenia nauczycielka filozofii, z zamiłowania badacz dyskursu wokół fotografii. Od 2 lat należy do stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, gdzie zajmuje się głównie Wolontariatem Europejskim.

Usterka? Żaden problem. Seniorzy mieszkający na osiedlu Brzeźno w Gdańsku już zapomnieli o cieknącym kranie, niedziałającym gniazdku i zepsutych drzwiczkach kuchennych. A wszystko za sprawą „Wkrętariuszy”, czyli międzypokoleniowego zespołu wolontariuszy wyposażonego w podstawowe narzędzia do napraw. Wolontariusze spotkali się jesienią na wyjeździe integracyjnym, tam opracowywali strategię działań, podzielili się obowiązkami, a następnie uruchomili punkt kontaktowy – specjalną infolinię – oraz przygotowali specjalny formularz zgłoszenia usterki. W ten sposób informacje o domowych usterkach trafiały do odpowiednich osób. Wkrętariusze odwiedzali osoby potrzebujące drobnych napraw do połowy maja, a wszystko za podziękowanie i uśmiech, miłą rozmowę i kubek gorącej herbaty. W ten sposób przeprowadzili kilkadziesiąt napraw i prac porządkowych. W grudniu grupa wolontariuszy zorganizowała na osiedlu świąteczny piknik, w którym udział wzięło ponad 50 mieszkańców Brzeźna. Na zakończenie projektu Wkrętariusze zaplanowali wspólną wycieczkę dla siebie i wszystkich, którzy skorzystali z ich nietypowych usług.