Animatorki projektu: Mirosława Cichacz-Kotapka, Katarzyna Smolarek

Organizacja: Forum Bieszczady

Okres realizacji: 14 listopada 2015 – 31 maja 2016

Mirosława Cichacz-Kotapka z wykształcenia jest matematykiem, wiele lat była dyrektorem szkoły podstawowej w Lutowiskach. Umiejętność wyszywania haftami krzyżykowymi, gobelinowymi, płaskimi, richelieu, mereżkowymi i liczonymi zawdzięcza mamie i babciom. Swoją twórczość prezentuje w galeriach, gospodarstwach agroturystycznych i na festynach. Niektóre jej prace zostały docenione i nagrodzone. Dom pani Mirosławy oraz domy jej przyjaciół zdobią własnoręcznie zrobione przepiękne obrusy, serwety i poduszki.

Katarzyna Smolarek jest artystką-samoukiem. Pasjonuje się malarstwem, ceramiką, garncarstwem. Od 2010 roku prowadzi galerię sztuki w Wetlinie, a swoimi umiejętnościami dzieli się z dziećmi z Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej. Prowadzenie zajęć plastycznych to jej ulubione zajęcie. Interesuje się rozwojem dzieci, chciałaby pobudzać je do twórczych artystycznych działań i bardzo się cieszy, że ma okazję to robić. Należy do stowarzyszenia Forum Animatorów Bieszczady.

Co nasze babcie i prababcie mogły trzymać w skrzyniach? Ile wspaniałych dzieł sztuki rękodzielniczej się w nich znajduje? Które inspirują współczesność? Na pytania te spróbują odpowiedzieć uczestniczki warsztatów rękodzielniczych zorganizowanych w Wetlinie. Zastanowią się także, co kobiety pobudza do twórczych działań i jakie warunki trzeba im stworzyć, żeby wykorzystały drzemiący w nich potencjał. Uczestniczki projektu będą się także uczyć i doskonalić w trudnej sztuce haftowania. Zdobędą wiedzę na temat ceramiki i wykonają zaprojektowane przez siebie ceramiczne przedmioty. Efekty ich prac podziwiać będzie można na zorganizowanym dla wszystkich chętnych pikniku.