Animatorzy projektu: Lech Doroba i Michał Kłosiński

Organizacja: Stowarzyszenie Warszawski Hackerspace

 

 

Lech Doroba: Inżynier elektryk i technik elektronik. Miłośnik nowych technologii. W tej dziedzinie cały czas odkrywa nieznane przestrzenie, które warto eksplorować i które znajdują zastosowanie we współczesnym świecie. Za cel obrał sobie zachęcenie rówieśników do zgłębiania wiedzy na ich temat.

 

Michał Kłosiński: Doświadczony w projektach edukacyjnych. Częsta praca z dziećmi i dorosłymi (np. nauczycielami) nauczyła go koncentrowania swojej uwagi przede wszystkim na ich potrzebach. Dzięki temu zauważył, że istotną właściwością osoby szerzącej wiedzę - w jakiejkolwiek dziedzinie, jest umiejętność wzbudzania nią zainteresowania. Zależy mu na tym, żeby zaszczepiać głód wiedzy - szczególnie  w zakresie szeroko pojętej techniki, a także promować rozmaite drogi rozwoju w tym aspekcie.

,,Nie straszne mi schody, projektuję wygody” to inicjatywa adresowana do warszawskich seniorów - przede wszystkim tych, którzy mieszkają w dzielnicy Muranów. Zamierzeniem projektu jest zorganizowanie grupy osób odznaczających się posiadaniem różnego rodzaju pasji w zakresie wiedzy technicznej. W ramach inicjatywy zorganizowany zostanie cykl 3 warsztatów z Arduino oraz 2 spotkania seniorów-ekspertów z młodszymi ekspertami, na których podjęta będzie próba skonstruowania trójkołowego wózka z napędem elektrycznym, umożliwiającym łatwiejsze wciąganie go po schodach.

Wszystko to po to, aby łączyć pokolenia: działania seniorów z działaniami młodych, nawiązać oraz umocnić relacje seniorów młodymi. Cykl trzech pierwszych spotkań opierać się będzie na pracy grupowej, co w dalszym ciągu ma zbudować dogodne podstawy dla większego – otwartego spotkania, na którym każdy uczestnik będzie mógł pomajsterkować i poeksperymentować, tzn. zrobić ciekawe artefakty z prostych materiałów. Aspektem istotnym z punktu widzenia seniorów jest to, że będą mogli podzielić się wiedzą i umiejętnościami zdobywanymi przez lata, a także zaprezentować je młodszym pokoleniom.