Ewa Kerntopf i Urszula Wojtkowiak_Warszawa

Animatorki projektu: Ewa Kerntopf i Urszula Wojtkowiak

Organizacja: Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona

 

 

Ewa Kerntopf: Kiedy w 2015 roku wykryto u Niej chorobę Parkinsona, zmierzyła się z trudnymi realiami „Parkinsoników”. Tymi „systemowymi” i tymi związanymi m.in. z niewiedzą chorych o najnowszych trendach, które zakładają proste możliwości hamowania rozwoju choroby np. poprzez taniec - w tym przede wszystkim tanga. Swoją aktywnością Ewa chciałaby pomóc sobie i innym w zmianie tej sytuacji.

Urszula Wojtkowiak: Chciałaby wprowadzić metodę Gyrokinesis w środowisko osób z chorobą Parkinsona i osób starszych w Polsce oraz podzielić się swoim doświadczeniem opartym na wieloletnich studiach, zwłaszcza w zakresie różnych technik pracy z pobudzaniem świadomości ciała (Gyrokinesis, Rytmika, Taniec, w tym tango). Dostrzegając pozytywne efekty projektu „Tango dla Parkinsoników” rozpoczętego w zeszłym roku, chciałaby rozszerzać i kontynuować jego działalność. Jako instruktorka Gyrokinesis i argentyńskiego tanga oraz pedagog, poprowadzi zajęcia wspólnie z dotychczasowym instruktorem prowadzącym naukę tanga w poprzednim projekcie.

Rozszerzona kontynuacja rozpoczętego w 2017 roku przedsięwzięcia „Tango dla Parkinsoników”. Głównym celem nowego projektu będzie wykorzystanie jako rehabilitacji nowatorskiej gimnastyki metodą Gyrokinesis. Równocześnie kontynuowana będzie nauka tanga, która bardzo przypadła do gustu wszystkim uczestnikom zajęć w poprzedniej edycji projektu. Ćwiczenia noszące nazwę Gyrokinesis opracował w latach 70-tych XX wieku choreograf Juliu Horvath jako remedium w walce z bólem i przewlekłymi kontuzjami. Bazują one na wielu elementach zaczerpniętych z jogi, tai-chi, sztuk walki, pływania, pilatesu i ćwiczeń rehabilitacyjnych. Dzięki płynności przechodzenia z jednej sekwencji w drugą, trening Gyrokinesis przypomina taniec. W połączeniu z lekcjami tanga ćwiczenia Gyrokinesis będą miały pozytywny wpływ na korygowanie sylwetki (osoby z chorobą Parkinsona mają tendencję do pochylania ciała do przodu) oraz poprawę równowagi i sposobu chodzenia, czyli wydłużenia kroku, co będzie zapobiegało upadkom. Organizatorzy chcą przyciągnąć jeszcze większą liczbę chorych, członków ich rodzin oraz znajomych poprzez intensyfikację kampanii ulotkowej oraz ponowne zaistnienie w mediach. Animatorzy chcieliby zaszczepić w uczestnikach potrzebę codziennej aktywności fizycznej, niezbędnej do utrzymania się jak najdłużej w dobrej kondycji. Lekcje tanga będą prowadzone przez instruktora Jana Woźniaka. Zajęcia będą się odbywać raz w tygodniu po około 1,5 godziny. Na zakończenie projektu planowany jest pokaz gimnastyczno-taneczny umiejętności uczestników, a także wystawę fotografii.