Animatorki projektu: Janina Schab, Anna Bystrońska

Organizacja: Gminny Ośrodek Kultury w Lubochni

Okres realizacji: 15 września 2014 – 7 czerwca 2015

Janina Schab pracowała w gospodarstwie rodziców oraz w Zakładzie Dziewiarskim. Zawsze interesowała się teatrem. Występowała w głównej roli jako Panna Młoda w sztuce „Wesele rawskie z XIX wieku”. Od trzydziestu lat pisze wiersze i piosenki na uroczystości gminne, kościelne i inne okazje. Jest autorką dwóch scenariuszy „Wesele z 50-tych lat XX wieku” i „Żniwa jakich młodzi nie widzieli”. Występuje w Teatrze Młodych im. Wojciecha Bogusławskiego w Lubochni. Koleżanki często zadają jej pytanie: „Janka, skąd ty masz tyle siły?”. Z działań chyba, z działań!

Anna Bystroń jest uczennicą szkoły ponadgimnazjalnej. Artystyczną duszę posiada po babci, a ze sceną ma do czynienia od najmłodszych lat. Występuje w Teatrze Młodych w Lubochni i bardzo to lubi.

Tradycje warto znać, nawet jeśli czasy się zmieniają, warto wiedzieć, jak dawniej bywało. Międzypokoleniowa grupa teatralna przypomni tym razem obrzęd chrzcin z lat 60-tych XX wieku. W jakim stroju podawano dziecko do chrztu, jakich potraw nie mogło zabraknąć? Jakie obrzędy ludowe towarzyszyły obrzędom kościelnym? Jak odczyniano uroki, chroniono dziecko przed wścibskimi sąsiadami? Aktorzy swój warsztat będą ćwiczyć na zajęciach z dykcji, śpiewu i ruchu scenicznego. Samodzielnie przygotują rekwizyty i stroje. Odegrają według scenariusza napisanego przez panią Janinę sceny filmowe, które przybliżą młodszym pokoleniom zapomniane już zwyczaje. Wszystko to zostanie zarejestrowane przez kamerę, by nie tylko dzisiejsza młodzież mogła poznać dawne tradycje, ale również ci, którzy dopiero przyjdą na świat.