Projekt modelowy „Crazy Babki – pogotowie muzyczne!”

Projekt jest kontynuacją działań prowadzonych przez zespół śpiewających kobiet Crazy Babki w poprzedniej edycji konkursu „Seniorzy w akcji”. Występowały wtedy z koncertami na lokalnych imprezach, w DPS-ach, ale i w prywatnych domach, śpiewając dla tych, którym niepełnosprawność lub stan zdrowia nie pozwala uczestniczyć w kulturze, często samotnych. Okazało się, że takie minikoncerty „z dostawą do domu” są najbardziej potrzebne i to właśnie w tym kierunku powinny rozwijać się działania zespołu.

Animatorki zorganizowały więc kolejny cykl zajęć z profesjonalnymi instruktorami, a młodzi ludzie wsparli promocję w internecie. Zostały przygotowane ulotki z numerem telefonu, pod który można zadzwonić i umówić się na przyjazd pogotowia muzycznego w konkretnym terminie.
Kiedy Crazy Babki mają umówioną wizytę, jadą pod wskazany adres i śpiewają – w domu, na podwórku, przy ławce, a nawet pod oknem. W takich samych, różniących się jedynie kolorem sukienkach tworzą prawdziwy zespół. W ich repertuarze są tradycyjne pieśni podlaskie, związane ze świętami, ale i piosenki tworzone współcześnie. Dla odwiedzanych osób to nie tylko przyjemność z kontaktu z żywą muzyką i przerwa w monotonii codzienności, ale i poczucie, że nie są sami. Czasem są łzy wzruszenia, a zawsze rozmowy i śmiech.
Crazy Babki cały czas występują też na festynach i w domach pomocy, a każdą okazję wykorzystują do tego, żeby rozdawać ulotki z ofertą swojego pogotowia.

Co tydzień spotykają się na próbie i wciąż mają frajdę ze śpiewania.

 

Kto

 

Animatorki projektu o sobie:

Irena Dmitruk: Jestem seniorką, przez lata przewodniczyłam Klubowi Seniora w Orli. Wszyscy znają mnie z działań wolontariackich i międzypokoleniowych. Tu jest moja mała ojczyzna, tu czuję się najlepiej i chcę zmieniać życie swoje i innych na lepsze, weselsze, żeby coś po nas zostało. W moim otoczeniu jest dużo osób z pozytywną energią, niedawno założyłyśmy z koleżankami Stowarzyszenie Super Senior Orla.

Karina Jaroszewicz: Po skończeniu Szkoły Liderów PAFW nieprzerwanie działam na rzecz Orli. Przez lata opiekowałam się klubem seniora i zmotywowałam jego członkinie do wzięcia spraw w swoje ręce i przekształcenia klubu w stowarzyszenie. Teraz z dumą obserwuję, jak jego zespół rozwija się, działa na rzecz innych, podejmuje wyzwania, a także z klasą i profesjonalizmem rozwiązuje konflikty i problemy.

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Super Senior Orla

 

Po co

Celem projektu jest wzmocnienie amatorskiego ruchu artystycznego, m.in. poprzez zajęcia z profesjonalnymi instruktorami. Dzięki temu zespół Crazy Babki stanie się tzw. pogotowiem muzycznym, będzie mógł kontynuować swoje śpiewanie częściej i bardziej profesjonalnie dla całej lokalnej społeczności, zwłaszcza tej starszej i wykluczonej.

 

Dla kogo 

Odbiorcami projektu są członkinie i członkowie zespołu artystycznego i osoby biorące udział w warsztatach, a przede wszystkim starsze osoby niewychodzące z domu z powodu choroby lub niepełnosprawności, samotne. Dzięki występom zespołu zyskują dostęp do kultury i rozrywki.

 

Kto może zrealizować

Podobne działania mogą zrealizować organizacja pozarządowa, instytucja kultury czy grupa nieformalna. Ważne, żeby chciało się im zrobić coś dla innych – z pasją i zaangażowaniem.

 

Jak

Doskonalenie umiejętności i występy zespołu muzycznego czy wokalnego działającego w waszym środowisku to tylko jeden ze sposobów na włączanie do życia społecznego starszych osób osamotnionych i wykluczonych. Dobrym pomysłem mogą być też np. działania teatralne (trzeba jedynie pamiętać, by scenografia była jak najprostsza, łatwa do przewożenia i szybkiego rozstawienia w dowolnym miejscu), kabaretowe czy opowiadanie historii.
Ważne, by bazą waszego pogotowia była bliska wam dziedzina, w której macie już umiejętności, którą lubicie – wtedy praca nad przedsięwzięciem będzie przyjemnością.

Krok 1. Przygotowania

Spotkajcie się w grupie i zastanówcie, czy możecie zaangażować się w co najmniej wielomiesięczną inicjatywę. Wspólnie wybierzcie dziedzinę, w której będziecie doskonalić swoje umiejętności, tak by na jej bazie stworzyć „pogotowie” docierające do osób potrzebujących towarzystwa, sztuki i rozrywki.

Porozmawiajcie z lokalnymi instytucjami i organizacjami, które mogłyby sfinansować działanie lub pomóc wam znaleźć środki, m.in. na zatrudnienie instruktorów, wydruk materiałów graficznych i transport. Będzie wam także potrzebna sala na spotkania i próby. Zastanówcie się, jaka instytucja/organizacja będzie zarządzała przedsięwzięciem – do zawierania umów potrzebna jest osobowość prawna. Skontaktujcie się z instruktorami i zaproponujcie im współpracę.
Przygotujcie kosztorys i harmonogram, podzielcie się zadaniami. Dobrze jest wyznaczyć jedną osobę, która będzie odbierała telefon waszego pogotowia i pilnowała terminarza.

Krok 2. Promocja zgromadzenia ludzi wokół projektu

Stwórzcie stronę na Facebooku lub zakładkę na stronie waszej organizacji/gminy, gdzie będziecie opowiadać o pomyśle i relacjonować to, co się u was dzieje. Zapraszajcie mieszkańców, by przyłączyli się do grupy artystycznej. Warto zaprosić też osoby, które choć nie chcą występować, to np. pomogą w promocji, zaprojektują materiały graficzne, uszyją stroje/kostiumy, stworzą dekoracje.
Przygotujcie ulotkę z krótkim opisem waszej oferty i numerem telefonu pogotowia (muzycznego/teatralnego/innego). Możecie też wydrukować i rozwiesić plakaty z podobną treścią. Na bieżąco informujcie też lokalne media o waszych działaniach.

Krok 3. Spotkania i przygotowania do występów

Jeżeli do zespołu dołączyły nowe osoby, wspierajcie je w ich pierwszych krokach. Oprócz zajęć z instruktorami zorganizujcie otwarte spotkania dla chętnych związane z formą albo tematem waszych działań, np. tworzenie śpiewnika, warsztaty z twórczego pisania czy opowiadania historii. Regularnie umawiajcie się na próby. Sami będziecie wiedzieć, kiedy jesteście gotowi na pierwsze występy.

Krok 4. Świętowanie sukcesu i plany na przyszłość

Na zakończenie sezonu możecie zorganizować występ z poczęstunkiem i zaproście wszystkich, którzy przyczynili się do powodzenia waszej inicjatywy. Podsumujcie sukcesy i zastanówcie się, co warto zmienić. Działajcie dalej.

 

Jak zarządzać działaniem

Kluczowe osoby w projekcie

  • osoba koordynująca;
  • trzyosobowy zespół projektowy;
  • grupa osób zaangażowanych w działania według ich możliwości i predyspozycji.

 

Koszty realizacji 

Najważniejsze koszty, które trzeba wziąć pod uwagę:

  • wynagrodzenie osoby koordynującej;
  • wynagrodzenie instruktorów;
  • stroje/kostiumy;
  • materiały promocyjne;
  • wynajem transportu dla zespołu na próby i występy;
  • obsługa księgowa.

 

Niezbędne minimum

Konieczne są: 

  • zaangażowanie członków zespołu projektowego;
  • dobra motywacja w grupie;
  • świadomość, co może się nie udać i jak to naprawiać.

Dlaczego warto skorzystać z pomysłu – zdaniem tutora projektu, Marcina Lićwinki

W każdej społeczności są osoby osamotnione, zamknięte w czterech ścianach. Potrzebują kontaktu, towarzystwa i dostępu do kultury. A w wielu miejscowościach (w domach kultury, klubach seniora) działają zespoły muzyczne czy teatralne, których repertuar można łatwo dostosować do mikroskali domowych występów.

 

Linki:

Panie z Orli, czyli Crazy Babki” – materiał TVP Białystok

Materiał TVP 19.30

Crazy Babki” – reportaż Radio Białystok

 

***

 

Projekty modelowe to przykłady działań społecznych, zrealizowanych przez osoby starsze w ramach programu „Uniwersytety III Wieku − Seniorzy w Akcji”. Każdy może z nich korzystać w swoich społecznościach lokalnych. Zapraszamy do inspirowania się i realizowania przedstawionych pomysłów w najbliższym otoczeniu. Modele powstały we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

Więcej projektów modelowych: https://seniorzywakcji.pl/projekty-modelowe/

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się: [FM_form id="1"]

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content