Animatorzy projektu: Bożena Żórawska, Karolina Mróz


Organizacja: Fundacja Dom Pokoju


Okres realizacji: 01 września 2013 – 30 czerwca 2014


Bożena Żórawska zwiedziła prawie cały świat. Dziś również prowadzi bardzo aktywne życie – pomaga, spotyka się z ludźmi, angażuje się w działania społeczne, szuka dla siebie nowych miejsc. Należy do Sekcji „Specjały Nadodrza” w Radzie Seniorów Nadodrza, trzy razy w tygodniu pracuje jako wolontariuszka w magazynie humanitarnym, na co dzień zaś jest pomocną babcią.


Karolina Mróz jest prezesem Fundacji Dom Pokoju, matką trzyletniej Leny i zapaloną cyklistką. W pracy lubi wyzwania, interdyscyplinarne działania i innowacyjne projekty. Zarządza finansami fundacji i realizuje się jako animator. Współpracuje z przedsiębiorcami z Nadodrza – rzemieślnikami, artystami i właścicielami kawiarni oraz seniorami. Interesuje ją tożsamość, rekonstruuje ją w i poszukuje nowych znaczeń miejsc, przedmiotów, opowiadań, które już dawno przeszły do historii. W wolnym czasie jeździ z córką na rowerze i fascynuje się zapomnianym dziedzictwem Dolnego Śląska.


Seniorzy z grupy Specjały Nadodrza zachęcali do odkrywania tradycyjnych regionalnych smaków. Uczestnicy działań przy wsparciu ekspertów, lokalnych kawiarni i restauracji, sklepów oraz przedsiębiorców podjęli inicjatywy mające na celu wypromowanie marki Specjały Nadodrza - stworzyli przepisy i menu w oparciu o tradycyjne receptury, przygotowali benefisy potraw oraz otwarte pokazy i warsztaty kulinarne. Powstała wystawa o miejscowych przedwojennych piekarniach, które nadal pieką tradycyjne chleby. Wiosną  w działania zaangażowani zostali okoliczni mieszkańcy - uczestnicy zachęcili do wspólnego gotowania, sadzenia warzyw i ziół. Całość kulinarnych poczynań zakończył uliczny jarmark sąsiedzki, podczas którego można było podzielić się historiami  swoich „garów” do gotowania oraz wymienić się przepisami.