Takich jak my nazywają tu „krzoki” / HISTORIE PROJEKTÓW
W ramach “Seniorów w akcji” w Dobczycach, Ryszard Dulski i Paweł Piwowarczyk zrealizowali międzypokoleniowe warsztaty budowania unikalnych radioodbiorników. Z liderami projektu „Od radia do ipoda”.
Historie opowiedziane na ucho / HISTORIE PROJEKTÓW
Mówił, że w czasie wojny było tam otwarte getto. Postanowiłam to sprawdzić.  Sąsiedzi, z którymi rozmawiałam, zaczęli mi to potwierdzać. Mało wiedziałam, bo przecież nie byłam stąd. Nowy Sącz nie jest moim rodzinnym miastem. To wtedy przyszło mi do głowy, że coś trzeba z tym zeszytem i zapisanymi karteczkami zrobić.
Kino w ramce / HISTORIE PROJEKTÓW
W ramach “Seniorów w akcji” w Słupsku, Henryka Głowińska wraz z słuchaczkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrealizowały projekt teatralny “Kino w ramce”. Z liderką projektu Henryką Głowińską i animatorkami rozmawiała Dorota Pabel.
HISTORIE PROJEKTÓW / Poprzycnica. Krosna, tkaniny i poprzeczne paski.
Cztery podlubelskie wsie na kilka miesięcy stały się, jak dawniej, centrami lokalnego tkactwa tradycyjnego. Paweł Warowny i Halina Jońska oraz panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich wyciągnęły z komórek stare krosna i odświeżyły tradycję, która jeszcze w latach 70-tych czyniła ich region słynnym na całą Polskę. I jak dawniej – młode i starsze kobiety spotkały się, by przy tkaniu dywanów i spódnic pobyć ze sobą blisko. Z liderami projektu Haliną Jońską i Pawłem Warownym rozmawia Dorota Borodaj.
Bank Usług Wolontarystycznych / HISTORIE PROJEKTÓW
Bank Usług Wolontarystycznych – brzmi skomplikowanie. Wcale takie nie jest. To po prostu platforma pomocy udzielanej seniorom. Przez seniorów specjalistów i przez młodzież.
Dzięki flamenco fruniemy / HISTORIE PROJEKTÓW
Flamenco, nasze wspólne zainteresowanie, było pretekstem, ale też spoiwem grupy. Zaprojektowałyśmy rozmaite warsztaty, być może trochę przez to zdobyłyśmy przychylność instytucji działających na rzecz seniorów w Wesołej.
Wypędzamy seniora w miasto / HISTORIE PROJEKTÓW
Szukała osoby, która będzie odpowiedzialna, rzeczowa i słowna. Świetnie gdyby znała się na zarządzaniu ludźmi i w kilku punktach potrafiła powiedzieć: dziś do zrobienia jest to i to. Aby miała charyzmę i ludzie za nią podążali. Większość aktywnych starszych osób to kobiety, więc zależało jej, aby współautorem projektu był mężczyzna.
Chłopaki zza wysokich murów
Osadzeni sami zgłaszają się na wybrane zajęcia. Nie ma przymusu. Ale prawie zawsze jest „full”. Nie wszyscy mogą wychodzić na zewnątrz. Dla nich organizujemy koncerty i zajęcia na terenie zakładu.
Otulić zielenią zabytkowe podwórka / HISTORIE PROJEKTÓW
Zofia Chlebowska ma bogate doświadczenie zawodowe – kierowała biurem PTTK w Kazimierzu Dolnym, prowadziła własną kawiarnię i restaurację w Lublinie, założyła wraz z mężem stację montującą instalacje samochodowe. Od niedawna jest na emeryturze. – Muszę czymś ten czas wypełnić – mówi. – Muszę coś robić, muszę coś robić, robić, robić. Taki przymus wewnętrzny – przyznaje.
Tandem, czyli życie jest jak rower / HISTORIE PROJEKTÓW
Staszek nie wyobraża sobie życia bez roweru. Swoim kolejnym kolarzówkom nadaje imiona, a rower to dla niego główny sposób poruszania się po mieście oraz styl życia. Danusia jest emerytką, przez lata pracowała w oleśnickiej bibliotece. Na rowerze nie jeździ wcale, ale przez lata obserwowała seniorów przyjeżdżających po książki na wypieszczonych składakach.
Muzyka między pokoleniami / HISTORIE PROJEKTÓW
Seniorzy i Seniorki tworząc wraz z innymi muzykami i animatorkami grupę wolontariuszy-muzyków udowodnili, że muzyka jest uniwersalnym językiem, który może się stać kluczem do budowania relacji między różnymi pokoleniami.
Manual Factory dziergają z sercem i dzielą się swoimi umiejętnościami online! / HISTORIE PROJEKTÓW
„Manual Factory dzierganie z sercem” trwa w Gdyni już 7 rok. Wokół wspólnej pasji skupia się międzypokoleniowa grupa kobiet dziergających dla przyjemności, ale też ze społecznym przesłaniem.
Podaj dalej, czyli jak założyć i prowadzić chór międzynarodowy? / HISTORIE PROJEKTÓW
Zakładacie chór międzypokoleniowy? Poznajcie nasz projekt modelowy z Sosnowca! Romanowi i Kasi udało się stworzyć wspaniale działającą międzypokoleniową grupę, dla której działania wokół muzyki Jana Kiepury to przestrzeń integracji i zabawy oraz pole do twórczego dialogu, eksperymentów i wymiany dotychczasowych doświadczeń.
Z Piekła rodem / HISTORIE PROJEKTÓW
Ewa, już na emeryturze, i współdziałający z nią seniorzy postanowili zepchnięte na margines historie nowosądeckiej dzielnicy Piekło ze sobą posplatać. Najpierw jednak musiało wydarzyć się kilka rzeczy.
Miłość do sera, której można nauczyć innych / HISTORIE PROJEKTÓW
“Współpracowaliśmy, słuchaliśmy się nawzajem. Trzeba docenić to, że pracuj się z innymi i jak najwięcej z tego wynieść. Integracji sprzyjała też wspólna degustacja na koniec każdych zajęć. Przecież nie ma niczego przyjemniejszego niż zjeść owoce własnej pracy.”
Najważniejsze, by robić rzeczy wystarczająco dobrze / HISTORIE PROJEKTÓW
Grupa seniorek spotyka się w Gdyni, by wzajemnie uczyć się dziergania i wspólnie tworzyć ciepłe, kolorowe koce, skarpety i poncza, które trafiają do pacjentów lokalnego hospicjum oraz do mieszkanek ośrodka dla samotnych matek.
Krzywe komedyjki
Weselisko było okazją do tańców i wspólnego śpiewania i wymiany kulinarnej.
Sacrum. Profanum.
Sacrum i profanum współistnieją tu razem, dzięki międzypokoleniowej współpracy Magdy i Michała, oraz wielu innych zaangażowanych osób. Ich działanie przyczyniło się do tego, że mieszkańcy spojrzeli na zabytki – profanum, jako na coś swojego, coś co stanowi po części ich samych – sacrum.
Super babki
„Koronki Googlowskie“ to połączeniem symboli dwóch pokoleń: koronki to seniorki, a Google to młodzież. Dziewczyny od początku czuły potrzebę międzypokoleniowej wymiany – wzajemnej nauki i inspiracji.
Pogotowie taneczne
Tyszanie nawiązali niezwykłą taneczną współpracę, która zaowocowała powstaniem Pogotowia Tanecznego.
Odkurzone piosenki – fotoreportaż
„Odkurzone Piosenki” to próba stworzenia mostu pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. To melodie młodości osób starszych, które towarzyszyły ważnym momentom ich życia.
wróć

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content