Projekty modelowe
Projekty modelowe to przykłady działań społecznych, zrealizowanych przez osoby starsze w ramach programu „Uniwersytety III Wieku − Seniorzy w akcji”. Modele opisaliśmy w przejrzysty sposób, aby każdy mógł z nich skorzystać w swojej społeczności lokalnej. Zapraszamy do inspirowania się i realizowania przedstawionych pomysłów.
Projekt modelowy „Zatrząś Łodzią w rytmie hip-hop”
Grażyna i Seweryn zachęcili zaprawione w hip-hopie seniorki do nauczenia się, jak przekazywać swoje taneczne umiejętności innym.
Projekt modelowy „Zabawy z brodą – dawne gry i zabawy podwórkowe”
Barbara i Małgorzata zachęciły grupę seniorek i seniorów do wspomnień o dzieciństwie, żeby razem odtworzyć dawne zabawy, pokazać je dzieciom i wspólnie się bawić.
Projekt modelowy „Tworzenie grafik komputerowych i animacji w duetach międzypokoleniowych”
Karol i Paulina wykorzystali nowe media do wzajemnego poznawania się starszych z młodszymi, poszukiwania wspólnych wartości i do dobrej zabawy. Efektem spotkań są grafiki i filmy animowane.
Projekt modelowy „Twórcza wioska Baszowice”
Janina i Anna połączyły swoje pasje: rękodzieło ze street artem i zaangażowały seniorki w twórcze działania. Tradycyjne koronki i wycinanki pojawiły się na muralach, które stały się wizytówką ich wsi.
Projekt modelowy „Jak dyskutować? Debata oksfordzka dla Seniorów”
Zdzisław i Aleksandra zaprosili starsze osoby do poznawania i organizowania debat oksfordzkich. Ekspertami, którzy im w tym pomagali, byli wykładowcy uniwersyteccy, a także młodzi ludzie z debatanckim doświadczeniem.
Projekt modelowy „Przebłyski pamięci – Dubno społecznie”
Halina i Justyna wraz z grupą seniorską zaangażowały się w inicjatywę zachowania i przekazania kolejnym pokoleniom pamięci o historii wsi. Powstało Społeczne Muzeum Wsi Dubno pełne eksponatów związanych z okolicą.
Projekt modelowy „Tamte dziewczyny – wspomnienia w kolorze sepii”
Halina i Anna zachęciły grupę seniorek do dzielenia się swoimi wspomnieniami. Zebrane fotografie i opowieści uczestniczek z czasów tuż przed ich zamążpójściem złożyły się na album i podcasty.
Projekt modelowy „Okolica nas zachwyca”
Marta i Małgorzata razem z grupą seniorek i seniorów stworzyły przewodnik po turystycznych i przyrodniczych atrakcjach okolic Opola Lubelskiego. Publikacja pokazuje nie tylko wyjątkowe miejsca, ale i dostarcza informacji o ich dostępności dla osób starszych.
Projekt modelowy „Dbamy o las i kąpiemy się w nim”
Romualda i Łukasz wraz z międzypokoleniową grupą postanowili zadbać o lokalny las. Nie tylko wspólnie go posprzątali, ale i pokazali, jak się nim cieszyć.
Projekt modelowy „Bogucice – tu jestem w akcji”
Janina i Michał zgromadzili wokół siebie ludzi, którzy chcą zadbać o swoją dzielnicę. Zaprosili do działań różne środowiska, zorganizowali debatę, warsztaty upcyklingowe i spacer, by razem szukać pomysłów, jak zmienić życie w okolicy na lepsze.
Projekt modelowy „Stara miłość nie drewnieje”
Marianna i Kacper znaleźli pomysł na połączenie historii i tradycji z nowoczesnością. Uczestnicy, korzystając ze starych fotografii, stworzyli portrety dawnych mieszkańców, a zabytkowe wrota stodoły w centrum miejscowości stały się tłem muralu.
Projekt modelowy „ReNOWAtornia”
Celem projektu jest wykorzystanie potencjału i umiejętności seniorów w twórczy sposób, z pożytkiem dla nich i dla mieszkańców. To szansa na „połączenie sił” oraz międzypokoleniową integrację, wymianę umiejętności i doświadczeń, a także na stworzenie miejsca, gdzie każdy będzie czuł się swobodnie i będzie mógł bezpłatnie skorzystać ze sprzętu, materiałów, pomocy oraz porady eksperta.
Projekt modelowy „Przenikanie kultur”
Celem projektu jest integracja społeczności poprzez łączenie tradycji i twórcze rozwijanie zainteresowań.
Projekt modelowy „Po-łączeni. Siejemy możliwości”
Celem projektu jest podtrzymanie więzi międzypokoleniowych, zainteresowanie najmłodszych przyrodą i ekologią, a także stworzenie miejsca, które będzie kojarzyło się ze wspólną pracą, dawało spokój i moc wrażeń sensorycznych i przekona społeczność, że warto podejmować podobne działania.
Projekt modelowy „Mobilna strefa gier i zabaw”
Celem projektu jest integracja międzypokoleniowa mieszkańców osiedla oraz zainteresowanie dzieci i młodzieży dawnymi formami aktywnego spędzania czasu, a poprzez to odciągnięcie ich od ekranów.
Projekt modelowy „Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych”
Celem projektu jest przybliżenie sztuki współczesnej starszemu pokoleniu w atrakcyjny, włączający sposób poprzez stworzenie wspólnoty osób dzielących podobne zainteresowania i razem uczących się nowych rzeczy od ekspertów, ale również od siebie nawzajem.
Projekt modelowy „Krośnieńskie archiwum społeczne”
Celem projektu jest zachowanie pamięci o osiedlu/dzielnicy/miejscowości, utrwalenie wspomnień najstarszych mieszkańców, prowadzenie dialogu z mieszkańcami oraz wdrożenie narzędzi partycypacji społecznej, co pozwoli w przyszłości przekształcać i projektować przestrzeń publiczną, tak by była dostosowana do potrzeb ludzi w różnym wieku.
Projekt modelowy „Ustąp miejsca Seniorowi”
To sposób na zwrócenie uwagi młodzieży na potrzeby osób starszych – akcja społeczna prowadzona w lokalnych autobusach. Młodzi ludzie, którzy ustępują miejsca siedzącego seniorom, mają szansę dostać od nich kupony uprawniające do odbioru upominków i udziału w losowaniu nagród.
Projekt modelowy „STAR. Pokolenia”
To sposób na zaangażowanie seniorów w działania przybliżające dzieciom i młodym ludziom historię, tradycje i przyrodę okolicy, a także na to, by poczuli, że ich przeszłość, doświadczenie i wiedza są doceniane.
Projekt modelowy „Senioralne Biuro Karier”
To sposób na umożliwienie seniorom kontynuowania pracy po przejściu na emeryturę niezależnie od tego, czy chcą pracować zarobkowo, czy też rozwijać swoje zainteresowania i pasje, a potem wykorzystać nowe umiejętności w pracy wolontaryjnej.
Projekt modelowy „Po sąsiedzku”
To sposób na zaktywizowanie starszych mieszkańców najbliższej okolicy (osiedla czy budynku) poprzez regularne spotkania tematyczne i towarzyskie, a także na odnowienie więzi sąsiedzkich, które mogą znacznie przyczynić się do wydłużenia czasu samodzielności seniorów.
Projekt modelowy „Niezłe ziółka”
Warsztaty zielarskie to sposób na zaangażowanie osób starszych w międzypokoleniowe działania nawiązujące do tradycji regionu. Podczas wspólnych zajęć uczestnicy robią robią ziołowe napary, kosmetyki i nalewki, gotują i uprawiają ogród. Dla każdego, niezależnie od wieku, jest coś ciekawego do zrobienia.
Projekt modelowy „Mobilne ogrody”
To sposób na włączenie seniorów – mieszkańców domów opieki – w nowe aktywności. Działania ogrodnicze i kontakt z naturą dają wytchnienie i radość. Podopieczni wspólnie z wolontariuszami zakładają ogrody w mobilnych skrzyniach. Razem sieją i sadzą rośliny, uczą się, jak o nie dbać.
Projekt modelowy „Rozmawianie o śmierci cię nie zabije”
To sposób na przełamanie lęku przed podjęciem trudnego tematu śmierci i odchodzenia, ważnego zwłaszcza dla osób u kresu życia i ich bliskich. Ale karty konwersacyjne stworzone wspólnie z ich użytkownikami mogą dotyczyć też innych istotnych kwestii.
Projekt modelowy „Fabryka pomysłów”
To sposób na zaproponowanie starszym osobom ciekawych dla nich aktywności poprzez nawiązanie do wspomnień i czasów, gdy byli młodzi. Seria angażujących warsztatów kończy się piknikiem, którego są gospodarzami.
Projekt modelowy „Halofon”
To sposób na wsparcie starszych, często samotnych osób. Wolontariusze seniorzy regularnie dzwonią do podopiecznych, którzy mogą podzielić się codziennymi sprawami i problemami, albo po prostu porozmawiać.
wróć

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content