Animatorzy projektu: Izydor Zaręba, Piotr Miernik
 
Organizacja: Stowarzyszenie „Aleksandrowska Kultura”
 
Okres realizacji: 1 października  2013 – 31 maja 2014
 
Izydor Zaręba z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem. Uwielbia podróże, a w szczególności wycieczki rowerowe. Podczas wyjazdów nie rozstaje się z aparatem fotograficznym – fotografowanie to jego pasja. Zajmuje go też historia i dzieje regionu, w którym mieszka. Jest członkiem Rady Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Aleksandrowie Kujawskim i wiceprezesem zarządu Kujawsko-Dobrzyńskiego UTW we Włocławku.
 
Piotr Miernik -  archeolog i historyk, doktorant w Instytucie Archeologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Latem pracuje jako archeolog-dokumentalista, zimą czyta. Bardzo zajmuje go zgłębianie dziejów Aleksandrowa Kujawskiego. Chciałby „na poważnie” trenować bieganie i jazdę na rowerze.
 

Seniorzy i młodzi z Aleksandrowa Kujawskiego zostali zaproszeni do wspólnego odkrywania historii swojego miasta. Uczestnicy, czerpiąc wiedzę o przeszłości z archiwalnych zdjęć, dotarli do miejsc fotografowanych przed laty i uwiecznili je na fotografiach przez siebie zrobionych. Wędrówki po mieście stworzyły okazję do przyjrzenia się życiu mieszkańców miasteczka i porównaniu go z tym, które widoczne jest na zdjęciach z przeszłości. Seniorzy przygotowali ponadto dla młodzieży grę miejską, podczas której młodsi uczestnicy projektu mogli się wykazać zdobytą podczas warsztatów wiedzą. Międzypokoleniowa grupa przygotowała także wystawę fotograficzną ukazującą stare i nowe oblicze miasta.