Animatorki projektu: Krystyna Jańczak, Ewa Jańczak

Organizacja: Gminny Ośrodek Kultury w Kaźmierzu

Okres realizacji: 5 września 2016 – 30 czerwca 2017

 

Krystyna Jańczak ukończyła Wydział Rolnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pracowała m.in. w Poznańskich Zakładach Zielarskich „Herbapol”. Droga zawodowa była jednocześnie spełnieniem jej pasji – pani Krystyna interesuje się ziołami. Chętnie dzieli się ze znajomymi swoją wiedzą na temat ziół, ich uprawy, zbierania, technik suszenia, przechowywania oraz możliwości ich wykorzystania. Jest osobą kontaktową oraz otwartą na zdobywanie nowych umiejętności. Razem z mężem angażuje się w życie społeczne i obywatelskie Komorowa, gdzie mieszka.

 

Ewa Jańczak ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studia podyplomowe z zarządzania oświatą. Jest także absolwentką m.in. kursów z zakresu pracy twórczej oraz elementów atreterapii. Pracuje jako instruktorka oraz animatorka w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie organizuje wydarzenia kulturalne dla osób starszych i rodzin z dziećmi. Z zamiłowaniem dzieli z mamą pasję zielarską. Lubi także malować i interesuje się różnorodnymi technikami rękodzielniczymi. Szuka dla siebie obszarów działań artystycznych i społecznych.

 

Zioła dla urody. I zioła na talerzu. A może zioła artystycznie? Wszystkiego o ziołach dowiedzą się uczestnicy zielarskich warsztatów, które odbędą się w Komorowie i Kaźmierzu. Na początku międzypokoleniowa grupa stworzy zielarski ogród – zaprojektuje go, zasieje w nim przeróżne zioła i będzie go doglądać. Następnie podczas cyklicznych spotkań uczestnicy dowiedzą się, jak domowymi sposobami przygotować naturalne kosmetyki i jakich ziół używać w kuchni. Nie zabraknie też artystycznego ducha: odbędą się m.in. warsztaty decupage. Uczestnicy projektu wezmą także udział w zielarskich spacerach. To tylko część propozycji, program jest bardzo urozmaicony i skierowany do wszystkich – otwartych, chętnych do działania i ciekawych świata.