Animatorzy projektu: Krystyna Stoparczyk, Grzegorz Zmarzły

Organizacja: Gminny Ośrodek Kultury w Długołęce Okres realizacji: 1 października 2015 – 30 kwietnia 2016

Krystyna Stoparczyk pracuje w świetlicy wiejskiej w Bykowie i bardzo lubi swoją pracę. Interesuje się literaturą, historią, psychologią i teatrem. Spełnia swoje marzenia, przygotowując sztuki teatralne z udziałem dzieci i młodzieży. Uwielbia kwiaty z własnego ogródka – przekwitnięte zasusza i wykorzystuje do tworzenia obrazków-liściaków. W wolnych chwilach czyta, szydełkuje, maluje obrazy haftem krzyżykowym i jeździ na rowerze.

 

Grzegorz Zmarzły z wykształcenia jest animatorem kultury o specjalności animacja społeczności lokalnych. Praca z ludźmi sprawia mu ogromną przyjemność. Jest osobą kreatywną, otwartą, a przede wszystkim chętną do działania. Na co dzień pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Długołęce jako instruktor, dzięki czemu ma ciągły kontakt z dziećmi, młodzieżą i seniorami. W pracy rozwija posiadane kwalifikacje, zdobywa kolejne doświadczenia oraz odkrywa w sobie nowe talenty. Jego pasją jest muzyka i literatura, w szczególności fantastyka polska oraz zagraniczna.

 

Powstałe w ubiegłym roku w Bykowie „Pogotowie tradycji” wyruszy do innych miejscowości, by tam również odszukać i przybliżyć innym dawne zwyczaje. W ramach projektu odbędą się wspólne andrzejki, kolędowanie przy stole z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami, jasełka, kiermasz wielkanocny. Międzypokoleniowa grupa artystyczna przedstawi i sfilmuje obrzęd „Wiejscy kolędnicy”. Metodą poklatkową, której nauczy się od doświadczonych animatorów, stworzy filmy animowane przedstawiające obrzędy, tradycje oraz ludowe pieśni. Uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach wokalnych, spróbują stworzyć tradycyjne rękodzieła. Młodzież będzie miała szansę nauczyć się od seniorów przyrządzania tradycyjnych potraw. Efekty tych działań będzie można podziwiać podczas zorganizowanej wiosną biesiady, na którą zaproszeni są wszyscy mieszkańcy gminy Długołęka.