Animatorki projektu: Adela Taberska, Weronika Kandulska

Organizacja: Stowarzyszenie Ochrony i Rozwoju Dziedzictwa Kulturowego

Okres realizacji: 1 września 2015 – 30 czerwca 2016

 

Adela Taberska na emeryturze ma wreszcie dużo czasu, żeby poświęcić się swojej pasji, czyli ogrodnictwu. Pracując w ogrodzie wśród kwiatów i warzyw, wypoczywa podwójnie. Przez wiele lat była członkinią Koła Gospodyń Wiejskich. Współorganizowała wiele imprez dla mieszkańców, przez długi czas była odpowiedzialna za wypożyczalnię naczyń. Obecnie jest liderem seniorów w Klubie Aktywnego Seniora. Potrafi słuchać innych, jest otwarta na ich potrzeby, chętnie się dzieli swoimi umiejętnościami.

 

Weronika Kandulska prowadzi zajęcia komputerowe i techniczne w szkole podstawowej. Jest liderką Klubu Aktywnego Seniora. Uwielbia pracę z dziećmi, ale spełnia się także, aktywizując seniorów do działania. Jej pasją jest szydełkowanie. Na co dzień stara się sprostać wymaganiom swoich podopiecznych, zaskakując ich nowinkami technologicznymi. W wolnych chwilach spotyka się z seniorkami – wspólnie uprawiają nordic walking. W zeszłym roku zorganizowała dla seniorek zajęcia z instruktorem na basenie.

 

Podmokle to miejscowość z tradycjami. Będzie chciała ten fakt przybliżyć międzypokoleniowa grupa seniorów i dzieci. Wspólnie przygotują filmowy reportaż, w którym zamieszczą wywiady gwarowe (warto przecież wiedzieć, co to jest cycha czy sierszeńki), historię Podmokli oraz opowieści o zwyczajach i tradycjach. Nie zabraknie też muzyki wykonanej na regionalnych instrumentach oraz tradycyjnego śpiewu. Odbędą się warsztaty wyplatania wianków. Efekty tych prac będzie można podziwiać na stronie internetowej szkoły. Ponadto uczestnicy projektu zapoznają się z tworzeniem fotografii metodą otworkową, wykonają zdjęcia, wspólnie je wywołają i zorganizują wystawę. Opiszą także ważne dla lokalnej społeczności miejsca: Izbę Pamięci, Skansen Urządzeń i Maszyn Rolniczych, Wiatrak Koźla. Opisy te wraz z fotografiami pojawią się w Obywatelskim Katalogu Zabytków.