Animatorki projektu: Helena Wichary, Anna Nawrot

Organizacja: Stowarzyszenie Wspierania Ekonomii Etycznej „Pro Ethica”

Okres realizacji: 1 września 2014 – 30 czerwca 2015

Helena Wichary była adiunktem w stopniu doktora w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk, a dziś jest po prostu śląską babcią. Ale jaką! W jej domu zawsze jest gwarno, pachnie dobrym obiadem i dopiero co upieczonym ciastem. Nie stroni od komputera, który ułatwia jej kontakt ze światem, ale chętniej czyta książki, medytuje, szyje i haftuje. Swoim wnukom opowiada „śląskie bery i bojki”, a one to kochają i pragną poznać śląską gwarę i lokalne zwyczaje. Prowadzi Klub Rękodzieła w Centrum Pomocy i Aktywności Osób Starszych.

Anna Nawrot jest socjologiem, animatorem i menagerem projektów społecznych, prezesem Stowarzyszenia „Pro Ethica”, żoną, mamą, córką. Uruchomiła i prowadzi Centrum Pomocy i Aktywności Osób Starszych. Chętnie pracuje z seniorami, stara się w działaniu zaspokajać ich potrzeby i spełniać marzenia. Lubi gwarę, tradycję i kuchnię śląską, choć na co dzień częściej serwuje włoskie dania.

W Starej Bykowinie – jednej z dzielnic Rudy Śląskiej – na Boże Ciało 2015 roku wiele dzieci pojawi się w tradycyjnych śląskich strojach, bo już od jesieni „godomy po naszemu, starki szyją obleczki do bajtli, a chopy knipsują”. Ruszy więc międzypokoleniowa pracownia lokalnego rękodzieła i strojów śląskich, gdzie powstaną stroje dla dzieci i tradycyjne robótki ręczne. Pracom towarzyszyć będą śląskie gwarowe opowieści dla najmłodszych. Podczas zajęć w pracowni digitalizacji fotografii zostaną zeskanowane, opisane, cyfrowo obrobione i wywołane stare zdjęcia, z których powstanie wystawa. Tożsamość i dziedzictwo regionalne pojawi się w nowoczesnej odsłonie i przełoży się na język konkretu, obrazu, rekwizytu. Niech to będzie impulsem do odkrywania własnych korzeni i pogłębiania wiedzy na ich temat.