Animatorzy projektu: Ryszard Dulski, Paweł Piwowarczyk

Organizacja: Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefy Bergelówny w Dobczycach

Okres realizacji: 15 września 2014 – 15 kwietnia 2015

Ryszard Dulski jest pasjonatem życia i tworzenia. Z wykształcenia doktor inżynier elektroniki, choć na emeryturze, wciąż jest czynny zawodowo. Kolekcjonuje historyczne odbiorniki radiowe i radiokomunikacyjne, a część swojego pokaźnego zbioru eksponuje w muzeum w Krakowie i w Niepołomicach. Lubi zajmować się renowacją zbieranych przez siebie urządzeń, pogłębia wiedzę o rozwoju radiotechniki i technologii radiotechnicznej. Naprawdę kocha to, co robi.

Paweł Piwowarczyk jest dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach. Lubi, gdy w bibliotece, którą kieruje, dzieje się wiele dobrego. Zachęca do aktywności sportowej w działającym przy bibliotece Klubie Biegacza, prowadzi Klub Kulturalnego Kibica dla dzieci i młodzieży. Pracuje również w ogólnopolskim tygodniku jako dziennikarz. Jest absolwentem Szkoły Liderów, która dała mu wiele inspiracji do różnorakich działań.

Na początku zostanie zorganizowana wystawa historycznych odbiorników radiowych połączona z prelekcjami na temat historii wybranych egzemplarzy i stosowanych technologii. Ci, którzy połkną bakcyla, wezmą udział w zajęciach, na które sami będą mieli wpływ. Seniorzy podzielą się na nich swoimi osobistymi doświadczeniami i wspomnieniami związanymi z użytkowaniem odbiorników, przypomną, że nie zawsze można było słuchać dowolnie wybranych wiadomości. Juniorzy zapoznają starszych od siebie ze współczesnymi zdobyczami techniki, pokażą, do czego one służą i jak się nimi posługiwać. Cała grupa wspólnie będzie mogła zbudować proste układy odbiorcze. Przecież kiedyś często samodzielnie budowano radioodbiorniki. Uwaga, zajęcia nie tylko dla mężczyzn!