Barbara Kluzik i Karolina Przypis_Kraków

Animatorki projektu: Barbara Kluzik i Karolina Przypis

Organizacja: Fundacja ANMA

 

 

 

Barbara Kluzik: Emerytowany pracownik Poczty Polskiej, członek Centrum Aktywności Seniorów „Srebrzysta Krowodrza”. Dzięki Karolinie - drugiej Animatorce, odkryła nowe, skuteczne metody nauki języka angielskiego.

Karolina Przypis: Lektor i trener języka angielskiego. Prowadzi kursy językowe na wszystkich poziomach zaawansowania i we wszystkich grupach wiekowych. 0d 2008 roku związana z krakowskimi UTW i CAS.

Krakowski projekt I'M YOUR GRANDPA odpowiada na potrzebę nauki języka obcego wśród osób starszych. Animatorzy inicjatywy dostrzegli przeszkodę, która może stawać na drodze seniorów do efektywnego przyswajania wiedzy. Jak zauważają - materiały wykorzystywane podczas standardowych lekcji nierzadko bywają zbyt trudne i niedostosowane do obszaru zainteresowań uczestników - a same zajęcia prowadzone są często w sposób chaotyczny - bo i lektorzy borykają się z problemem braku bazy edukacyjnej dla tej grupy wiekowej.

Projekt I'M YOUR GRANDPA to inicjatywa stworzenia wyjątkowego „podręcznika – poradnika” do nauki języka angielskiego dla osób po sześćdziesiątce. W jego przygotowaniu uczestniczyć będą sami przyszli odbiorcy. Seniorzy określą zakres tematyki omawianej w książce, zdecydują w jakiej formie zostaną wyłożone słownictwo i gramatyka, sami też stworzą ilustracyjno-graficzną formułę książki. Wszystko po to, by osoby starsze, które chciałyby rozwijać swoje umiejętności językowe, mogły skorzystać z materiałów edukacyjnych dostosowanych do swoich potrzeb życiowych i możliwości percepcyjnych.

Ważnym elementem projektu będzie również ostatnia część inicjatywy. Seniorzy zaangażują się w opracowanie kampanii promocyjnej. Gotowy podręcznik i historia jego powstawania zostaną zaprezentowane na forum wszystkich Centrów Aktywności Seniorów działających w Krakowie oraz podczas spotkania z nauczycielami, instruktorami i lektorami prowadzącymi zajęcia językowe dla osób starszych. Podręcznik destruowany będzie wśród organizacji i instytucji prowadzących zajęcia językowe dla seniorów na terenie realizacji projektu.