Animatorki projektu: Zofia Najmuł-Lis, Dominika Lewandowicz

Organizacja: Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu

Okres realizacji: 1 września 2013 – 15 czerwca 2014

Zofia Najmuł-Lis jest osobą niezwykle aktywną. Interesuje się literaturą faktu i reportażami, lubi zwłaszcza reportaże Jacka Hugo-Badera, Ryszarda Kapuścińskiego i Mariusza Szczygła. Sama też podróżuje – z Niekonwencjonalnym Biurem Podróży zobaczyła m.in. odległe zakątki Białorusi i Maroko. Pasjonuje się fotografią – od wielu lat na zdjęciach chwyta  otaczający ją świat. Swoje umiejętności szlifuje na warsztatach organizowanych w Centrum Sztuki Współczesnej. Lubi poświęcać swój czas innym, m.in. organizując zbiórki w ramach Banku Żywności.

 
Dominika Lewandowicz jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Toruniu. Interesuje się sztuką i działaniami artystyczno-edukacyjnymi. W wolnej chwili maluje obrazy, także podczas międzynarodowych plenerów artystycznych. Szuka nowych środków wyrazu, eksperymentuje z fotografią klasyczną i cyfrową. Lubi ludzi. Inspiracje do swojej twórczości czerpie z życia – pracę dyplomową „Niewyczerpane” wykonała z ręcznie czerpanego papieru, w którym umieściła znaki wodne z niezwykłymi postaciami z Torunia i okolic. Pracuje w Centrum Sztuki Współczesnej oraz w Młodzieżowym Domu Kultury.

 
Do Torunia zawitała moda z lat 60., 70. i 80. Kreacje zostały stworzone podczas warsztatów dotyczących mody skierowanych do seniorów i licealistów. To również sami uczestnicy stali się modelami i modelkami! Jednocześnie ich zadaniem było uwiecznienie na zdjęciach prezentowanych strojów. Do dyspozycji mieli „aparaty” camera obscura oraz nowoczesny sprzęt fotograficzny. Następnie pod okiem specjalistów z Centrum Sztuki Współczesnej wywołali zdjęcia w tradycyjnej ciemni oraz skorzystali z programów komputerowych przeznaczonych do obróbki zdjęć. Tak przygotowani zorganizowali otwartą sesję na terenie Parku Bydgoskiego, na którą zaprosili mieszkańców. Każdy, kto tylko  chciał, mógł włączyć się do działania, samodzielnie wykonując niepowtarzalne zdjęcia. Efekty twórczej pracy można było podziwiać na wystawie zorganizowanej w CSW.