Historia z Piekła rodem

Projekt zakończony

lokalizacja

Nowy Sącz, małopolskie

edycja

VII (2014-2015)

obszary działań



Animatorka:

Ewa Andrzejewska – z zawodu jest architektem. Pracowała w biurze projektów oraz w Urzędzie Miejskim w Wydziale Architektury. Interesuje się historią mówioną, na podstawie wspomnień kilku osób napisała książkę Obok inny czaso nieobecnej już w Nowym Sączu dzielnicy żydowskiej i jej mieszkańcach. Pracuje przy projekcie poświęconym Janowi Karskiemu, jest także zaangażowana w działania związane z historią mówioną „Solidarności”.

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie „Maryan”

Historia nowosądeckiej dzielnicy Piekło jest pasjonująca. Początkowo była to wieś, którą zamieszkiwali Polacy i Żydzi, innowiercy i włóczędzy, rzezimieszki, wagabundy, a także rzemieślnicy. O tym, jak się żyło w Piekle w latach 1905-1916, opowiedział swojemu wnukowi Gustaw Oster. Te wspomnienia stały się inspiracją do tego, by dotrzeć do opowieści starszych osób, pamiętających odległe czasy. I choć pewnie o tak dawnej historii mieszkańcy Nowego Sącza już nic nie opowiedzą, to warto wysłuchać wspomnień wojennych i powojennych, równie cennych. Gdzie chodzili do szkoły, skąd zjeżdżali na sankach, kto miał powodzenie, a kto był mistrzem gier zespołowych? Kto poszedł na wojnę, a kto z niej nie wrócił? Uczestnicy warsztatów wysłuchali opowieści seniorów, spisali je, by potem opublikować w książce. Przespacerowali się szlakiem wspomnień Gustawa Ostera i sporządzili mapę Piekła, nanosząc na nią miejsca związane z losami mieszkańców dzielnicy.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content