Animatorki projektu: Danuta Wiśniewska i Magdalena Karpińska

Organizacja: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Danuta Wiśniewska – prezeska Zarządu Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (GUTW). Wolny czas poświęca inicjatywom i działaniom aktywizującym osoby starsze. Wierzy, że książka jest nie tylko doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich pasji, drogą do utrzymania dobrej kondycji psychicznej i umysłowej, ale też może społecznie aktywizować osoby starsze.

Magdalena Karpińska – bibliotekarka, która swój zawód uprawia z oddaniem i pasją. Jej marzeniem jest docieranie z książką do osób które o niej marzą, ale same po nią sięgnąć nie mogą.

„Dwukierunkowa do czytania. Książka na telefon” to działania, które dadzą szansę osobom z różnorodnymi ograniczeniami na kontakt ze światem zewnętrznym, spełnią ich marzenia spotkania z drugą osobą i sięgnięcia po upragnioną książkę, po którą sami sięgnąć nie mogą. Dzięki podjętym działaniom osoby mające problemy z poruszeniem się będą mogły aktywnie korzystać ze zbiorów biblioteki, być na bieżąco z literaturą, z tym, co dzieje się na bibliotecznych regałach. Książka stanie się też swoistym medium, które zachęci do rozmowy z wolontariuszem, który przyniesie zamówioną przez telefon książkę. Książka na telefon stanie się przyczynkiem do rozmowy o lekturze, o tym co za oknem, a może nawet do rozmowy o życiu. Wolontariuszami, „dostawcami” książek na telefon, będą ludzie w różnym wieku, którzy również uzyskają wsparcie dla swoich działań wolontariackich.