Animatorki projektu: Aryna Giżewska, Aleksandra Wojciechowska

Organizacja: Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni”

Okres realizacji: 1 października 2013 – 30 kwietnia 2014

  Aryna Giżewska wiele czasu poświęca nauce języka angielskiego, co sprawia jej ogromną przyjemność. Chciałaby podróżować i poznawać ludzi z dalekich stron świata. Uwielbia wszelkie robótki ręczne, pewnie dlatego jej najbliżsi obdarowywani są przez nią własnoręcznie zrobionymi pięknymi witrażami. Pani Anna jest członkiem grupy art-senior. W wolnych chwilach pielęgnuje kwiaty w ogrodzie, czyta książki fantastyczne i ezoteryczne. Ostatnio pogłębia wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania się.

  Aleksandra Wojciechowska najwięcej energii czerpie z pracy z ludźmi. Jej pasją jest socjologia i psychologia oraz filmy dokumentalne opowiadające historie o ludziach. Sama też jest reżyserką-amatorką kilku filmów dokumentalnych. Wiele uwagi poświęca na badanie warunków życia kobiet. Interesuje się kulturą i muzyką bałkańską. Kocha taniec, zwłaszcza współczesny. Pani Aleksandra na co dzień pracuje w Fundacji Zmian Społecznych „Kreatywni”.

Co łączy, a co dzieli mieszkańców osiedla Chylonia w Gdyni? Czym się interesują sąsiedzi, co robią, o czym myślą? Jakie są ich obawy, a jakie marzenia? Aby odpowiedzieć na te i inne pytania kilkuosobowe grupy złożone z seniorów i z młodzieży ruszą w teren, poszukają ciekawych ludzi i przeprowadzą z nimi wywiady. Wiele czasu spędzą na rozmowach, namówią do wyjęcia starych fotografii, wysłuchają zwierzeń. Uczestnicy projektu wspierani będą przez profesjonalistów, którzy zorganizują dla nich zajęcia z komunikacji społecznej i warsztaty dziennikarskie, podczas których powstaną m.in. scenariusze wywiadów. Z działań tych powstanie filmowa opowieść, przedstawiająca ludność i miejsca tego największego osiedla w Gdyni, które ma za sobą trudną historię. Film zostanie wyświetlony podczas pikniku sąsiedzkiego w Parku Kilońskim. Niech filmowy obraz rozczuli, przybliży, wzruszy i postawi pytania ważne dla każdego bez względu na wiek, doświadczenie i miejsce zamieszkania.