Animatorki: Grażyna Kurowska i Justyna Pietroń

Organizacja: Ośrodek Kultury i Sportu w Bierutowie

Grażyna Kurowska – emerytowana nauczycielka gospodarstwa domowego. Praca przy realizacji projektu pozwoli mi powrócić do dawno nieużywanych przeze mnie technik haftu i technik tkackich. Bardzo to lubiłam i cieszę się, że teraz będę mogła do tego zajęcia wrócić, a dodatkowo nauczyć tych technik dzieci. Praca z dziećmi daje mi dużo satysfakcji i pozwala zachować dziecięcy entuzjazm w codziennym życiu. Podoba mi się w tym projekcie to, że zmieni on trochę nasze miasto i będę miała w tym swój mały wkład.

Justyna Pietroń – od 22 lat mieszka w Bierutowie. Przeraża mnie stan budynków w naszym mieście i to było główną inspiracją dla mojego pomysłu. Motywacją do napisania projektu był też brak oferty kulturalnej dla mieszkańców miasta, szczególnie dzieci i osób starszych, bo młodzież swoje pasje i zainteresowania ma większą szansę realizować poza miastem. Mam troje dzieci i chcę pokazać im jak bardzo to co się w ich środowisku dzieje, może zależeć bezpośrednio od nich i jaką frajdą może być działanie na rzecz innych osób.

Bierutów – miasto nad Widawą, to projekt warsztatów rękodzielniczych dla dzieci i młodzieży z bierutowskich szkół. Warsztaty poprowadzone będą przez grupę seniorów z Bierutowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas spotkań dzieci poznają różne techniki pracy z tkaniną, między innymi techniki tkackie i techniki zdobnicze, takie jak haft i aplikacja. Prace tworzone podczas warsztatów będą wykonane z materiałów upcyklingowych. Rodzaj wybranych materiałów nie jest przypadkowy, chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży jak bardzo zanieczyszczone są rzeki i w jaki sposób one same mogą mieć wpływ na poprawę środowiska. Jak wskazuje tytuł projektu, prace powstające w czasie spotkań przedstawiać będą faunę i florę rzeki Widawy, a także ptactwo wodne i roślinność brzegową. Wykonane instalacje będą zaprezentowane w różnych przestrzeniach miejskich i jednocześnie stworzą scenografię obchodzonego w czerwcu święta miasta.