17_Beata Korynt_Ewa Orzechowska_KIETAAnimatorki projektu: Beata Korynt, Ewa Orzechowska

Organizacja: Kaszubski Instytut Edukacji Teatralno Artystycznej

Beata Korynt odkryła historię mieszkańców okolic Baranowa przesiedlonych na te tereny w ramach Akcji Wisła dzięki warsztatom, w których uczestniczyła jako dziecko. Teraz sama chce zachęcić innych do śpiewu i teatru, wykorzystując pasję twórczą do budowania relacji między mieszkańcami i do poznawania trudnej historii tych ziem.

Ewa Orzechowska od dzieciństwa fascynują ją historie opowiadane przez starszych ludzi i z czasem rozwinęło się też jej zainteresowanie sposobami, w jakie ludzie radzą sobie w ciężkich czasach, co ich podtrzymuje na duchu, daje nadzieję i ukojenie. Ubolewa nad tym, że obecnie sąsiedzi nie mają ze sobą bliskich relacji, nie spotykają się ze sobą. Pani Ewa chciałaby to zmienić.

Dawniej to wiadomo, „była bieda, ale była lepsza zgoda” a jak skończyła się praca to „schodzili się i śpiewali”. Te słowa starszych mieszkańców Jasienia i okolic zainspirowały projekt autorstwa Beaty Korynt i Ewy Orzechowskiej w ramach programu Seniorzy w Akcji. Będzie od polegał na poszukiwaniu dawnych pieśni łemkowskich i kaszubskich, tych pierwszych od osób żyjących dziś na ziemiach Bytowskich, a te drugie z nagrań terenowych zapisanych na płycie „Cassubia Incognita”. Mieszkańcy Jasienia i okolic, starsi i młodsi, stworzą grupę wokalną, a zatrudnieni instruktorzy zrobią aranżacje wybranych pieśni (np. na głosy) i będą szkolić grupę w ich śpiewie. Powstanie płyta CD z pieśniami łemkowskimi i ukraińskimi a aranżacje zostaną przedstawione szerszej publiczności na koncercie, pokazując różnorodność kultur mieszkańców ziem Bytowskich. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych działań, również związanych z próbą ocalenia pieśni łemkowskich, znanych mieszkańcom.

Zapisz