Adam Głowacki i Agnieszka Głowacka_Żory

Animatorzy projektu: Adam Głowacki i Agnieszka Głowacka

Organizacja:

Adam Głowacki: Miłośnik psów. Choć hodowlę założył dwanaście lat temu, to dopiero zakończenie kariery zawodowej pozwoliło mu rozwinąć skrzydła w tej dziedzinie. Przy wykorzystaniu własnych doświadczeń, chciałby aktywizować osoby starsze poprzez zachęcenie seniorów do ciekawego i pożytecznego spędzania wolnego czasu. Jak sam zauważa, doskonałym kompanem wspierającym zwiększenie aktywności obecnych i przyszłych emerytów może być pies. Posiadanie pupila i praca z nim mogłyby przynosić seniorom wiele radości, a także mobilizować osoby starsze do działania. Bo pies to obowiązek i konieczność przeformułowania domowego trybu życia.

Agnieszka Głowacka: Instruktor szkolenia psów Związku Kynologicznego w Polsce, technik weterynarii, magister inżynier Zootechniki. Agnieszka chce podzielić się zdobytą wiedzą z innymi. Dostrzega jak wiele energii i pasji wyzwala w osobach starszych posiadanie czworonoga. Chce umożliwić seniorom lepsze zrozumienie swoich psów, zachęcić osoby starsze do zwiększonej aktywności fizycznej, a także poprzez promowanie wolontariatu oraz szczerzenie wiedzy z zakresu krynologii, poprawiać komfort życia psów.

Animatorom projektu przyświeca myśl: poznaj swojego psa i bądź aktywny niezależnie od wieku. Celem inicjatywy jest zachęcenie osób starszych do aktywnego spędzania wolnego czasu. Autorzy wierzą, że obecność czworonoga (swojego, czy też poznanego podczas wizyt w schronisku dla bezdomnych zwierząt) daje dużo radości i pozytywnie wpływa na samopoczucie seniorów (i nie tylko). Daje poczucie bycia potrzebnym, nie daje za to możliwości na wielogodzinne bezproduktywne spędzanie czasu w domu. Autorzy inicjatywy, poprzez cykl spotkań, chcą poszerzyć wiedzę i świadomość osób starszych w zakresie opieki nad psem: wychowania, zdrowia, pielęgnacji, żywienia psów, dając seniorom pole do zwiększenia aktywności fizycznej i nawiązania nowych relacji z innymi miłośnikami zwierząt. Zwieńczeniem projektu będzie Zlot miłośników psów, na którym odbędzie się pokaz umiejętności uczestników inicjatywy.