Animatorzy projektu: Maria Grabowska, Jacek Palucha

Organizacja: Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku Okres realizacji: 7 września 2015 – 17 czerwca 2016

Maria Grabowska jest emerytowaną nauczycielką, która na emeryturze odpoczywa, działając. Kocha teatr i stare bibeloty. Samodzielnie wymyśla i wykonuje szklane mozaiki. Pomaga innym – jest liderem grupy „SPINACZ”, w ramach której m.in. pomaga dzieciom w nauce, organizuje dla nich rajdy rowerowe, pikniki, szkolenia z pierwszej pomocy. Na tym jednak nie poprzestaje –realizuje różnorodne projekty, działa również na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie kieruje sekcją kulturalną i rowerową.

 

Jacek Pałucha jest fotografem, prezesem stowarzyszenia „Jurassic Photo Team”, które chce zaszczepiać u innych miłość do fotografii i filmu. Szczególnie zależy mu na aktywizacji młodzieży, dlatego w stowarzyszeniu prowadzi sekcję młodzieżową „Jurassic Photo Team staje się kuźnią młodych talentów”.

 

Niemal w każdym domu stół stanowi „centrum świata”. Podobnie też się stanie w Zawierciu – samodzielnie wykonany w zakładzie stolarskim stół będzie miejscem, przy którym zasiądzie międzypokoleniowy zespół, przestrzenią, jakich mało w dzisiejszym świecie – wspólną dla starszych i młodszych. Stół stanie się świadkiem przeróżnych twórczych działań oraz spełni najróżniejsze role: uznania, negocjacji, wymiany zdań i przyjaźni. Będzie pretekstem do snucia wspomnień i wymiany doświadczeń związanych z osobistymi przedmiotami. Historie te uczestnicy warsztatów spróbują przełożyć na obrazy i spójne opowieści, ukazujące, co nas łączy, co różni, pokazujące upodobania i potrzeby ludzi starszych i młodszych. Zbiór opowieści ilustrowany samodzielnie wykonanymi fotografiami będzie można podziwiać oczywiście przy stole podczas wspólnej czerwcowej kolacji w przestrzeni parku miejskiego – pełnego wiosennych zapachów, muzyki i wspomnień.