Animatorzy projektu: Edward Gospodarek, Wojciech Woźniak


Organizacja: Gminne Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej


Okres realizacji: 23 listopada 2013 – 24 maja 2014


Edward Gospodarek jest pasjonatem pszczelarstwa - na prowadzeniu pasieki zna się jak mało kto. Hodowla pszczół sprawia mu tyle samo radości, co popularyzacja pszczelarstwa oraz dzielenie się doświadczeniami hodowcy w Stowarzyszeniu Pszczelarzy Lubelskich.


Wojciech Woźniak zaraził się zamiłowaniem do pszczół od pana Edwarda, swojego dziadka. Należy do Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich i wraz z innymi pszczelarzami spotyka się na konferencjach i warsztatach, by – chyba jako najmłodszy uczestnik – wymienić swoje doświadczenia z pszczelarzami z całej Polski. Jest również członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej oraz myśliwym.


Doświadczeni seniorzy, pasjonaci pszczelarstwa zorganizowali spotkania, będące okazją do  przyjrzenia się z bliska życiu pszczół i poznania tajników pracy w pasiece. Podczas kilkunastu spotkań w Nasutowie opracowali program warsztatów pszczelarskich, stworzyli starodawną barć, „miodowy kredens”, który posłużył promocji polskiego pszczelarstwa. Pod okiem trenera nauczyli się jak efektywnie dzielić się swoją wiedzą i współpracować z grupami międzypokoleniowymi - dziećmi, młodzieżą i seniorami. Amatorzy pszczelarstwa wzięli udział w grze dydaktycznej, nauczyli się, jak zrobić świeczkę z prawdziwego wosku pszczelego, poznali zdrowe, ekologiczne metody żywienia. A może miłośnicy-amatorzy życia pszczół sami zostaną pszczelarzami?