Animatorzy projektu: Kazimierz Krzyżanowski, Elżbieta Włodarczyk

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Misericordia w Zabrzu

Okres realizacji: wrzesień 2009 – kwiecień 2010

Kazimierz Krzyżanowski - Z zawodu inżynier elektryk, z zamiłowania podróżnik. Przez 40 lat pracował w terenie jako budowniczy sieci najwyższych napięć, co, jak mówi, pozwoliło mu docenić piękno kraju. Dzisiaj aktywnie działa w Sekcji Turystyki Górskiej i Krajoznawczej w PTTK. Pan Kazimierz dostrzega piękno swojego miasta Zabrza, ale jednocześnie pragnie, aby mieszkańcy zadbali w końcu o otaczającą ich przestrzeń. Jego zdaniem miasto ma ogromny potencjał, by przyciągnąć turystów.

Elżbieta Włodarczyk - Z wykształcenia filolog chorwacki. Jej największą pasją jest właśnie Chorwacja - kraj, który wiele już razy odwiedzała zarówno prywatnie jak i zawodowo. W wolnych chwilach jeździ na nartach i bierze udział w górskich wyprawach. Nie potrafi być bierna, dlatego chętnie angażuję się w kolejne działania i kreatywne projekty. Nie przepuści żadnej okazji, by czegoś nowego się nauczyć.

„Chcemy zobaczyć nasze miasto Twoimi oczami i pokazać Ci w nim to, czego jeszcze nie widziałeś” – takimi słowami autorzy projektu zaproszali mieszkańców Zabrza do wspólnego odkrywania uroków i historii miasta. Podczas wycieczek krajoznawczych połączonych z warsztatami artystycznymi, uczestnicy projektu korzystali z wiedzy przewodnika i lokalnej społeczności danego terenu, poznając tym samym historię i kulturę Zabrza oraz jego okolic w sposób niebanalny i kreatywny. Prace, które uczestnicy wycieczek wykonali podczas warsztatów plastycznych, opatrzone zostały autorskim komentarzem historycznym, napisanym na bazie tego, co sami odkryli lub usłyszeli.