Stanisława Wieczorek i Adriana Adamczyk_Wodzisław Śląski

Animatorki projektu: Stanisława Wieczorek i Adriana Adamczyk

Organizacja: Stowarzyszenie Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku

 

Stanisława Wieczorek: Była nauczycielka. Lubi pracować z dziećmi i dlatego zaangażowała się jako wolontariuszka w życie różnych placówek dziecięcych (żłobek, przedszkola, świetlice środowiskowe). Zauważyła, że dzieci przeważnie słuchają muzyki oraz śpiewają przy wykorzystaniu odtwarzaczy muzycznych - nie śpiewają samodzielnie. Sama lubi śpiewać i tą pasją chciałaby zarazić innych. Jej celem jest promocja piosenek swojego dzieciństwa uzupełnionych o elementy regionalne.

Adriana Adamczyk: Interesuje się muzyką i śpiewem. Lubi pracować z dziećmi i seniorami.

Dawne piosenki i zabawy, zarówno te znane w całym kraju, jak i charakterystyczne dla Górnego Śląska mogą cieszyć i dziś. Aby tak się stało trzeba je spisać i utrwalić, by przekazać nie tylko najmłodszym, ale i przyszłym pokoleniom. To zadanie postawił przed sobą Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku (WUTW). Pomysł na projekt „Zaśpiewaj mi babciu” narodził się podczas zajęć dla dzieci, które w wodzisławskich przedszkolach i świetlicach środowiskowych prowadzą wolontariuszki WUTW. Okazało się, że zabawy i piosenki, które były ważną częścią dzieciństwa dzisiejszych seniorek cieszą się dużym zainteresowaniem i w ogóle nie są znane - nie tylko wśród dzieci, ale i wychowawców.  To strata nie tylko dla najmłodszych, ale i kultury całego regionu - biorąc pod uwagę walory edukacyjne, rozrywkowe i bogactwo językowe (także to związane tradycją języka śląskiego), którego nośnikiem są dawne zabawy i piosenki.

W przedsięwzięciu weźmie udział 16 babć (i być może dziadków) oraz co najmniej 60 dzieci z czterech świetlic środowiskowych, które wchodzą w skład Wodzisławskiej Placówki Dziennego Wsparcia „Dziupla”. Najstarsi uczestnicy projektu wydobędą z pamięci, przedstawią i będą uczyć najmłodszych zapomnianych dzisiaj piosenek i zabaw. Te uznane przez dzieci za najatrakcyjniejsze, zostaną spisane i utrwalone na filmie oraz na stronie internetowej. Zanim jednak dojdzie do nagrania dzieci wezmą udział w warsztatach multimedialnych, by nauczyć się rejestrowania obrazu, dźwięku oraz montażu przy pomocy smartfonów i tabletów. Nagranie filmu zostanie powierzone profesjonalistom. Dzieci wcielą się też w rolę małych filmowców - dokonają próbnych nagrań, które seniorom pozwolą oswoić się z kamerą i poznać multimedialne możliwości smartfonów oraz tabletów.

Zwieńczeniem projektu będą publiczne prezentacje wybranych piosenek i zabaw - w tym finałowy występ na zakończenie roku akademickiego Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.