12_Hanna Sławińska_Ada Gąska Animatorki projektu: Hanna Sławińska i Ada Gąska Organizacja: Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi”

Hanna Sławińska już w latach 80 w Stanach Zjednoczonych spotkała się z teatrem improwizacji PlayBack, w którym widzowie byli zachęcani do dzielenia się własnymi opowieściami, a aktorzy na poczekaniu zamieniali je w przedstawienie. Zachwyciła ją, jak ta forma wpłynęła na głębię relacji uczestników. Pasjonatka pracy z ludźmi i nauki ciągle nowych umiejętności.

Ada Gąska trzy lata temu brała udział w kursie digital storytelling (DST), tzw. cyfrowych opowieści. Jednak dopiero spotkanie z Hanią sprawiło, że chce przygotować z tej metody warsztaty. Chciałaby również rozpocząć pracę z grupami międzypokoleniowymi. Ma nadzieję, że digital storytelling pozwoli stworzyć realne narzędzie do komunikacji międzypokoleniowej.

Projekt „Movie Mówi, czyli międzypokoleniowe opowieści cyfrowe” to działanie, w którym w grupie osób 60+ i 30- będą zbierane opowieści i tworzone ich wersje wideo. W ramach warsztatów opartych o metodę digital storytelling uczestnicy nie tylko zdobędą wiedzę z zakresu tworzenia narracji, wykorzystania cyfrowych narzędzi (kamery, aparaty) do opowiadania, poznają podstawy montażu oraz nakręcą autorskie wideo, ale także nauczą się jak pracować w grupie międzypokoleniowej i jak czerpać z wzajemnych doświadczeń. Korzystanie z cyfrowych narzędzi audiowizualnych stanie się pretekstem do odbudowy umiejętność słuchania i mówienia - komunikacji między grupami wiekowymi, które na co dzień mają ze sobą ograniczony kontakt. Dwuosobowe zespoły będę przygotowywać autorskie wypowiedzi audiowizualne. Efekty pracy uczestników będzie można zobaczyć w czerwcu na specjalnym pokazie dla mieszkańców.

Zapisz Zapisz Zapisz