Animatorki projektu: Zofia Tarasek, Małgorzata Szpila

Organizacja: Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w Bobowej

Okres realizacji: 15 września 2014 – 30 czerwca 2015

Zofia Tarasek jest koronczarką. Od dawna zajmuje się wyrobem arcydzieł, jakim są koronki klockowe. Przez wiele lat prowadziła warsztaty i szkolenia w tym zakresie na teranie całej Polski. Należy do Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej.

Małgorzata Szpila jest studentką kulturoznawstwa, aktywnym członkiem Studenckiej Akademii Działania, prezesem Naukowego Koła Kulturoznawców i instruktorem koronki klockowej. Ze współpracy z ludźmi czerpie wiele przyjemności i satysfakcji. W wolnych chwilach prowadzi blog.

Sztuka robienia koronek klockowych wzbudza podziw, należy jednak już do rzadkości. By nie uległa całkowitemu zapomnieniu, animatorki projektu chciałyby nawiązać współpracę z koronczarkami ze swojej rodzinnej miejscowości, gdzie niegdyś działała szkoła koronkarska. Animatorki dotrą do byłych nauczycielek oraz do okolicznych koronczarek, aby wspólnie odszukać dawno zapomniane wzory i stworzyć ich dokumentację. Namówią do tkania wspomnień i snucia koronkarskich opowieści, które spiszą. Sporządzą także fotograficzne portrety kobiet. Doświadczone koronczarki przekażą swoje doświadczenia młodszym mieszankom Bobowa, poprowadzą warsztaty z zakresu tradycyjnej koronki klockowej oraz rysowania wzorów. Koronki, wzory, opowieści i portrety będzie można podziwiać na wystawie zorganizowanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowie.