Animatorzy projektu: Hanna Bełżecka, Anna Jurkowska

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy „WILK”

Okres realizacji: 01 września 2010 – 31 maja 2011

Hanna Bełżecka: od 30 lat przyjeżdża w swoje ukochane Bieszczady, cztery lata temu mogła się tu wreszcie przenieść na stałe z Warszawy. Od początku stara się dzielić swoją wiedzą z lokalnymi mieszkańcami – prowadzi punkt pomocy prawno-administracyjnej SOS, prowadzi zajęcia dla młodzieży z dziedziny praw człowieka (jest absolwentką Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka), kilka miesięcy temu wspólnie z koleżanką powołała do życia Koło Seniora w Komańczy. Chce zrobić coś, do dowartościuje i zachowa lokalną tradycję.

Anna Jurkowska: rodowita komańczanka, zna tu każdy pagórek i każde drzewo w okolicznych lasach. Kończy studia na wydziale administracji wymiaru sprawiedliwości i prokuratury, równocześnie rozwijając swoje artystyczne pasje. Te ostatnie wiążą się z kulturą łemkowską, z którą silnie się utożsamia – nie tylko śpiewa i tańczy w lokalnym zespole, ale za sprawą taty poznała technikę robienia krywulików, czyli tradycyjnych łemkowskich naszyjników.

Jedna z animatorek wybrała Bieszczady jako miejsce do życia cztery lata temu, druga mieszka tu od urodzenia i jej wieś to całe jej życie. Połączyły siły i razem chcą pokazać światu to, co gmina Komańcza ma najcenniejszego – lokalnych artystów, których rzemiosło i talent często nie idą w parze z umiejętnościami poruszania się wśród przepisów prawnych i najnowszych technik promocji. Powstanie baza internetowa lokalnych twórców, oni sami zaś będą mogli wziąć udział w cyklu spotkań z prawnikami i specjalistami podatkowymi – wszystko po to, by umożliwić im bądź ułatwić prowadzenie własnej działalności gospodarczej i współpracę z gospodarstwami agroturystycznymi. Oprócz tego mistrzowie rękodzieła wcielą się w role nauczycieli – zarówno młodzież, jak i  seniorzy będą mogli uczyć się od nich technik lokalnego rękodzieła, co pomoże w odkryciu nowych talentów. Powstałe w ten sposób wyroby będzie można podziwiać i kupować podczas kiermaszu podsumowującego projekt.