Animatorzy: Halina Bortnowska-Dąbrowska, Maciej Sopyło

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy POLIS

Okres realizacji: 01 sierpnia 2010 – 01 maja 2011

Halina Bortnowska-Dąbrowska - filozof, dziennikarka i redaktorka, zaangażowana działaczka ruchu ekumenicznego, czynna publicystka. Od lat 80- tych aktywnie działa na polu praw człowieka, obecnie związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Jej żywiołem jest praca z młodzieżą i dziennikarstwo. Z radością dzieli się swoimi umiejętnościami i niezwykle bogatą życiową wiedzą. Za swój prywatny sukces uważa współtworzenie kilku grup, które do dziś aktywnie działają.

Maciej Sopyło - „przede wszystkim uczeń pani Haliny i członek Stowarzyszenia Polis” - mówi o sobie. Doświadczony dziennikarz i koordynator wielu warsztatów i projektów. Współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Miłośnik psów, polskiego krajobrazu i ciszy. Nie widzi się na ciepłej posadce – lubi nowe wyzwania, ciekawych ludzi i czynne działanie.

Czy osoby starsze mogą wnieść ożywienie w życie publiczne, reagować na ważkie i aktualne problemy? Halina i Maciej zgodnie to potwierdzają. Jako doświadczeni działacze na rzecz praw człowieka wyszli poza krąg młodzieżowy czy akademicki i włączyli w dyskusję o karze śmierci grupę 55+. Obie grupy zyskały szansę na poznanie się, przełamanie wzajemnych stereotypów, zainteresowanie wspólnymi problemami. Międzypokoleniowe grupy zorganizowały wydarzenia promujących świat bez kary śmierci - Europejski Dzień przeciw Karze Śmierci, który w Polsce jest obchodzony 10 października. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Polis oraz grupą „Horyzont - razem przeciw karze śmierci” przygotowali debaty, spotkania z ekspertami, tzw. „żywe biblioteki”, pokazy filmów, prowadziły stanowiska uliczne. Rezultatem działań jest publikacja o karze śmierci, zawierająca autorskie wypowiedzi ekspertów - dziennikarzy, socjologów, prawników i filozofów. Zdjęcia z projektu można zobaczyć tutaj