Animatorzy projektu: Jerzy Brum, Tomasz Dandy

Organizacja: Fundacja Rozwoju Świętochłowic Okres realizacji: 1 września 2016 – 30 czerwca 2017  

Jerzy Brum od urodzenia związany jest ze Śląskiem. Posiada wykształcenie średnie-techniczne. Był zatrudniony na wielu stanowiskach – od brygadzisty do kierownika Rejonu Eksploatacji Budynków i inspektora ds. BHP. Pełnił również funkcje społeczne w zarządzie związków zawodowych. Ponad 20 lat prowadził młodzieżowe obozy wędrowne, był także kierownikiem kolonii letnich dla dzieci w wieku szkolnym. Lubi sport, amatorsko uprawia pływanie i nordic walking. Interesuje się fotografią, przyrodą i zdrowym żywieniem.

 

Tomasz Dandy studiuje filozofię na Uniwersytecie Śląskim. Chętnie włącza się w wolontariackie działania lokalnych organizacji. Od kilku lat pracuje z seniorami, prowadząc dla nich warsztaty komputerowe oraz ucząc ich praktycznego wykorzystania nowych technologii. Od 2016 roku jest koordynatorem programu „Study Tours to Poland” w Fundacji Rozwoju Świętochłowic. Uczy się języka rosyjskiego. Pasjonuje się fotografią oraz lokalną tożsamością.

 

Stare fotografie są powiernikami wielu ciekawych historii i wspomnień, warto je więc wydobyć i ocalić. Często gdzieś na szafach, w kartonach, w pochowanych albumach kryją się zdjęcia miejsc, które dziś wyglądają zupełnie inaczej, oraz ludzi żyjących na przełomie XIX i XX wieku. Animatorzy projektu zachęcą seniorów do tego, by ci sięgnęli po swoje zbiory i uważnie się im przyjrzeli. Uczestnicy nauczą się podczas warsztatów pod okiem specjalistów i przy wsparciu młodzieży rekonstruowania fotografii – ich skanowania i obróbki cyfrowej. Seniorzy opowiedzą także historie wybranych fotografii. Przygotowane zdjęcia na bieżąco będą prezentowane na Instagramie i w innych mediach społecznościowych. Międzypokoleniowa grupa przygotuje także otwartą dla mieszkańców Świętochłowic wystawę najciekawszych zdjęć.