Animatorki projektu: Weronika Siatka, Agnieszka Gągoł

Organizacja: Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą Wojałowicach

Okres realizacji: 15 września 2013 – 30 czerwca 2014

Weronika Siatka jest emerytowaną nauczycielką. Obecnie prowadzi Klub Seniora „Srebrne Świerki”. Należy do Stowarzyszenia Rozwoju i Wspierania Promocji Wsi Kułakowice Trzecie. Lubi robótki ręczne i podróżowanie po Polsce. Interesuje się teatrem. Śpiewa w zespole i naprawdę lubi to robić. Często i chętnie spotyka się z ludźmi.


Agnieszka Gągoł przez jakiś czas pracowała jako animatorka kultury w świetlicy w Kułakowicach Trzecich. Należy do zarządu Stowarzyszenia Rozwoju i Wspierania Promocji Wsi Kułakowice Trzecie. Jej pasją są podróże oraz książki. W wolnych chwilach tworzy różnorodne ozdoby z papieru i innych materiałów, wykonuje dekoracje dla miejscowej szkoły, świetlicy i kościoła. Jest szczęśliwą mamą dwóch wspaniałych córek.


W Kułakowicach Trzecich powstał nawiązujący do tradycji teatru obrzędowego „Teatr Pokoleń”. Głównymi aktorami zostali seniorzy i dzieci. Podczas cyklu warsztatów uczestnicy projektu spotykali się z doświadczonym instruktorem teatralnym, który przygotował ich do pracy na scenie, poprowadził warsztaty z teatru obrzędowego, pomógł w opracowaniu scenariusza. Uczestnicy samodzielnie uszyli stroje, przygotowali rekwizyty i scenografię. Stworzyło to wiele okazji do spotkań, rozmów, wymiany doświadczeń i tworzenia bliskich relacji! Amatorzy teatru opracowali dwa widowiska: jedno z okresu Bożego Narodzenia, drugie dotyczące Nocy Świętojańskiej. Aby podpatrzeć, jak pracują profesjonaliści, międzypokoleniowa grupa pojechała na warsztaty i przedstawienie do teatru Juliusza Osterwy w Lublinie. Po obejrzeniu spektaklu spotkali się z aktorami i poznali kulisy teatru. Uczestnicy mogli także obejrzeć inne grupy tworzące teatr obrzędowy Sejmiku Teatrów Obrzędowych w Tarnogrodzie. W czasie trwania projektu dzieci zbierały informacje od osób starszych o tradycjach regionalnych. Następnie umieszczały je w kronice, która powstawała wraz z realizacją projektu. Zebrany materiał posłużył do wydania publikacji. Premiera czerwcowego spektaklu odbyła się na świeżym powietrzu i była okazją do spotkania całej lokalnej społeczności.