Wiesław Szumielewicz i Angelika Stasiak_Sandomierz

Animatorzy projektu: Wiesław Szumielewicz i Angelika Stasiak

Organizacja: Sandomierskie Centrum Kultury

 

 

Wiesław Szumielewicz: Wieloletni aktor tarnobrzeskiego teatru „Czwartek”. Od dawna zainteresowany przeszłością Królewskiego Miasta - Sandomierza. Chciałby przybliżyć lokalnej społeczności historię prężnie działającego, amatorskiego teatru działającego w mieście w okresie międzywojennym - po to, by pamięć o ludziach zaangażowanych w jego tworzenie nie zniknęła. Podczas realizacji projektu chciałby sprawdzić się w roli lidera inicjatyw kulturalnych, zdobyć nowe umiejętności w pracy z grupą międzypokoleniową i przede wszystkim przyczynić się do reaktywacji teatru sprzed dekad.

 

Angelika Stasiak: Realizacja projektu to dla niej kolejne wyzwanie, dzięki któremu będzie mogła zdobyć nowe umiejętności i zgłębić tajniki działań międzypokoleniowych. Pomysł na realizację projektu wynika także z jej pasji, jaką jest teatr. Chciałaby przyczynić się do stworzenia miejsca, gdzie zarówno seniorzy jak i młodzi ludzie, będą wspólnie działać i budować między sobą nowe relacje.

„Powróćmy z teatrem” - to podróż w czasie do Sandomierza sprzed 80 lat, czyli do czasu działania amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Fredry. Celem projektu jest przedstawienie młodemu pokoleniu historii teatru oraz zapisanie pamięci o sandomierskich animatorach sprzed lat. Pierwszym przystankiem tej podróży będą międzypokoleniowe warsztaty teatralne, następnie młodzież i seniorzy wyruszą do źródeł, gdzie znajdują się informacje o teatrze (muzea, archiwa). Kolejny postój w ramach projektu to warsztaty pomagające młodzieży i osobom starszym nauczyć się profesjonalnego montażu filmu i dźwięku - po to aby dotrzeć z kamerą do tych, którzy mają ograniczone możliwości zaangażowania się w działania projektu. Organizatorzy wraz z uczestnikami inicjatywy zbiorą wspomnienia o czasach, kiedy to Sandomierz tętnił życiem kulturalnym.

Ostatnim przystankiem przedsięwzięcia będzie Port Kultury, gdzie zostanie przygotowany spektakl, do którego inspiracją będą zebrane wcześniej teatralne wspomnienia i informacje.