Animatorzy projektu: Maria Garbiec-Zybura, Kalina Michocka

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Żywa              

Okres realizacji:  15 września – 31 grudnia 2010

Maria Garbiec - Zybura:   Na emeryturze poświęca czas ludziom (w roku szkolnym 2009/2010 była starościną sekcji kultura kaliskiego UTW Calisia), sztuce (haftuje),  roślinom (hoduje piękne róże) i zwierzętom (ma kilka kotów). Jak sama przyznaje, lubi swoje miasto – z wiekiem coraz bardziej.

Kalina Michocka: Mówiąca w suahili ekolożka, absolwentka językoznawstwa z pasją przetwarzająca to, co inni uznają za bezużyteczne. Mieszka w Poznaniu, ale wciąż wraca do Kalisza, przyciągana przez mieszkańców i potencjał tego miasta.

Co zrobić, by naprawić więzi, łączące dawniej odległe od siebie pokolenia kobiet? Jak pozbyć się wzajemnych uprzedzeń i stereotypów? Rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać! 10 młodych Kaliszanek  i 10 pań 65+ : spotkały się, by porozmawiać o swoim życiu i o swoim mieście. Jak widzi Kalisz młode pokolenie kobiet, a jak patrzą na swoje miasto seniorki? Czego mogą się od siebie nawzajem dowiedzieć, jakim doświadczeniem podzielić? Młodsze uczestniczki projektu wzięły udział w warsztatach dziennikarskich i warsztacie pracy nad wspomnieniami. Zdobytą wiedzę mogły wykorzystać w praktyce, tworząc duety z seniorkami – bohaterkami  przeprowadzonych wywiadów. 10 kobiet, 10 historii, łącznie-kilkadziesiąt godzin rozmów o tym, co dla każdej z nich najważniejsze.  Każda młoda dziennikarka i jej bohaterka wzięła także udział w sesji fotograficznej – powstał w ten sposób cykl wspólnych portretów dwóch pokoleń Kaliszanek. Wszystkie teksty będą sukcesywnie publikowane w kwartalniku Kalisia Nowa. Można je też przeczytać na blogu projektu.