Animatorzy projektu: Teresa Struś, Zofia Turniak

Organizacja: Centrum Edukacji Nieformalnej – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Człowieka

Okres realizacji: 1 grudnia 2013 – 20 maja 2014

 
Teresa Struś jest mistrzynią krawiectwa. Przez lata w prowadzonym przez siebie salonie krawieckim uszyła wiele ubrań, które pięknie się układały na zadowoleniu kilku pokoleń klientów. Obecnie jest na emeryturze, ma więc sporo czasu na czytanie, słuchanie muzyki klasycznej, oglądanie filmów kostiumowych i oper, w których oprócz muzyki, śpiewu, gry aktorskiej podziwia stroje zdobiące śpiewaków. Wiadomo – to jej żywioł!
 
Zofia Turniak lubi wyzwania. Po ukończeniu studiów na kierunku psychologia wzięła udział w półrocznym rejsie po Morzu Śródziemnym. Od stycznia 2013 roku jest specjalistką do spraw wydarzeń kulturalnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy. W wolnych chwilach śpiewa w Chórze Akademii Morskiej, pływa, podróżuje, chodzi na koncerty i spotyka się z przyjaciółmi. Fascynuje ją moda, architektura, sztuka użytkowa, astronomia i antropologia. Za sobą ma udział w wielu projektach – organizowała w Gdańsku aktywną wystawę malarską, koncerty, akcję artystyczną dotyczącą statusu zwierząt w kulturze zachodniej.
 
W Stepnicy nie ma już dwóch takich samych sukienek! Panie w międzypokoleniowych parach – seniorka i młoda dziewczyna – zaprojektowały, uszyły i zaprezentowały na pokazie mody dwie niepowtarzalne sukienki. Jaki materiał najlepiej się nadaje na sukienki letnie, a jaki na wizytowe? W jaki sposób połączyć modę, która już minęła, z elementami nowoczesnymi? Do czego wykorzystać nienoszone dawno sukienki? Na te i inne pytania odpowiedziała podczas warsztatów doświadczona projektantka. Nie zabrakło kobiecych porad, w jaki sposób podkreślić swoje atuty i jak uatrakcyjnić swój wygląd. Znalazła się okazja do opowiedzenia historii sukienek, z którymi wiążą się wyjątkowe wspomniania. Międzypokoleniowe spotkania były też okazją do zastanawiania się nad kobiecością dziś i kiedyś. Ze wspomnień i doświadczeń uczestniczek warsztatów powstała „Kolekcja opowieści” – wystawa złożona ze zdjęć sukienek, prezentująca historie z nimi związane.