Animatorzy: Małgorzata Węgrzyn, Martyna Rzepska

Organizacja wspierająca: Towarzystwo Uniwersytet Trzeciego Wieku w Poznaniu

Okres realizacji: 01 września 2010 – 30 czerwca 2011

Małgorzata Węgrzyn - adrenalina we krwi jest jej równie potrzebna do życia jak powietrze. Dlatego sporty ekstremalne to jej żywioł: motolotnia, szybowce, pływanie na „bananie” za motorówką. Aktywny tryb życia to też sposób na to, aby nie dać się chorobie. W młodości niepokorna uczennica, unikająca szarości i „wkładania w ramy”. Wielbicielka dobrej książki i niezawodna przyjaciółka. Chętnie zaraża optymizmem.

Martyna Rzepska - obserwatorka ludzi – jak mówi o sobie. Absolwentka filozofii, osoba o wielu zainteresowaniach. Sporo się ich namnożyło, dlatego często ma poczucie, że któreś z nich zaniedbuje. Entuzjastka poezji współczesnej, literatury, malarstwa. Za największą pasję uważa fotografię. Eksperymentuje z kuchnią wegetariańską, lubi dyskusje o filmach, ćwiczy język hiszpański. I ciągle szuka nowego bakcyla do kolekcji.

Historia miasta to świetna okazja do zabawy z fotografią. Słuchacze UTW wraz z grupą studentów i uczniów postanowili przywołać wspomnienia i atmosferę starego Poznania, poszukać miejsc nieistniejących, prześledzić ich losy. Odkrywając przeszłość włączyli mieszkańców w tworzenie miejskiej gawędy. Międzypokoleniowe grupy terenowych badaczy odwiedziły zapomniane miejsca oraz nagrali wspomnienia mieszkańców. Pod czujnym okiem profesjonalistów uczestnicy zdobyli wiedzę o obróbce zdjęć, metodach archiwizacji i katalogowania. Wspólną podróż w czasie ułatwiły warsztaty opowiadania. I tak krok po kroku zgromadzony materiał w zupełnie nowej oprawie został zaprezentowany na wystawie, gdzie obok starych zdjęć zawisły współczesne, zrobione podczas wspólnej pracy. Owoce współpracy pojawiły się też w specjalnie przygotowanym internetowym albumie, gdzie w każdej chwili można dodać nową fotkę, wspomnienie - aby opowieść o Poznaniu snuła się dalej.