Animatorki projektu: Elżbieta Chudzik, Marta Grygier

 
Organizacja: Stowarzyszenie „Plantacja Wyobraźni – Mały Dom Kultury”
 
Okres realizacji: 5 września 2013 – 30 czerwca 2014
 
Elżbieta Chudzik jest współzałożycielką Stowarzyszenia „Plantacja Wyobraźni – Mały Dom Kultury”, pisze teksty publicystyczne i scenariusze teatralne, organizuje lokalne wydarzenia. Najbliżej jej do teatru, współprowadzi amatorski teatr Wiatrak. Dwoje swoich wnucząt kocha ogromnie, zachęca do czytania książek – swojej wielkiej pasji. W chwilach wolnych słucha muzyki jednego z najbardziej cenionych trębaczy lat pięćdziesiątych, Cheta Bakera.
 
Marta Grygier od lat związana jest z teatrem. Swoją pasją dzieli się z grupą teatralną „Burza Mózgów”, którą prowadzi w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP, gdzie jest wychowawcą. Na najlepsze pomysły wpada o świcie – podczas biegania.
 
Uroczystości patriotyczne nie muszą być nudne i pełne patosu - przekonali się o tym mieszkańcy Barlinka. Okazją do radosnego świętowania były trzy uroczystości: rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, rocznica częściowo wolnych wyborów (tzw. Imieniny Polski) oraz pełna ludycznej muzyki, tańca i przyśpiewek Noc Sobótkowa. Seniorzy podzielili się z młodszymi swoją wiedzą, wspomnieniami o dawnych tradycjach  rodzinnych  i  sposobach  obchodzenia  tych świąt. Młodzi pokazali starszym, co dla nich jest dziś istotne, w jaki sposób patrzą na świat, który ich otacza. Płaszczyzną współdziałania była sztuka:  teatr, muzyka i taniec. To dzięki nim uczestnicy projektu zaproponowali  nowe  sposoby spędzania świąt - mieszkańcy Barlinka spotkali się  na Narodowym Jam Session, Imieninowej Akcji Stolikowej, warsztatach tańca ludowego, pieśni tradycyjnej oraz widowisku plenerowym Sobótka.