Animatorzy: Jerzy Giergielewicz, Małgorzata Ratkowska

Organizacja wspierająca: Fundacja Ari Ari

Okres realizacji: 01 sierpnia 2010 - 31 marca 2011

Jerzy Giergielewicz: od najmłodszych lat pasjonuje się historią, zwłaszcza  swoich okolic. Emerytowany nauczyciel, dziś spełnia się jako społecznik, nadal jednak stara się oddawać zainteresowaniom - prowadzi dział historyczny w lokalnej gazecie, z pasją historyka zbiera stare dokumenty i zdjęcia,  godzinami przesiaduje w archiwach i bibliotekach. W wolnych chwilach zmienia się w zapalonego cyklistę i na rowerze przemierza polskie szlaki.

   

Małgorzata Ratkowska: społecznik i pasjonatka folkloru. Lubi aktywnie spędzać czas i odkrywać, że ma sympatycznych sąsiadów. Kolekcjonuje wszelkie starocie, praktykuje taniec ludowy. Ostatnio jej pasją jest kultura i język rosyjski.

   

Historię można badać na wiele sposobów. Grupa młodych badaczy zainteresowana historią swojej miejscowości rozpoczyna własne "śledztwo historyczne". Do swego grona zaproszą seniorów i wspólnym wysiłkiem pochylą się nad problemem niejednoznaczności i złożoności historii. Pod lupę wezmą losy legendarnej już postaci swoich okolic, Otomara Pipera vel Antoniego Jasińskiego. Na kartach historii miejscowości Kowal zapisał się jako osoba o bogatej życiowej historii. Międzypokoleniowa grupa poszukiwaczy przybliży jego życie i działalność, dotrze do osób, które znały Pipera osobiście. Zebrane zostaną wspomnienia, zdjęcia. Badaniom w terenie towarzyszyć będą kwerendy w archiwach oraz domowych zbiorach mieszkańców. Wyniki "śledztwa" zostaną utrwalone w postaci filmu dokumentalnego oraz publikacji. Dodatkowo animatorzy zaproszą mieszkańców do gry miejskiej śladami Pipera, bezpłatnych lekcji języka niemieckiego oraz otwarty wykład o protestantyzmie oraz warsztaty fotografii otworkowej. Całości towarzyszy też wystawa dawnych zdjęć miejscowości.