Animator projektu: Jolanta Rosolak, Zuzanna Nadzieja

Organizacja: Uniwersytet Trzeciego wieku w Krotoszynie

Okres realizacji: 1 września 2016 – 30 czerwca 2017

 

Jolanta Rosolak z wykształcenia jest specjalistą ds. kadr-płac. Obecnie przebywa na emeryturze. Jej pasją od zawsze była fotografia, ale wciąż brakowało jej czasu na zgłębianie jej tajników, dlatego kiedy w 2014 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował kurs fotograficzny, z chęcią wzięła w nim udział. Dzięki temu uczestnictwu zdobyła doświadczenie oraz dwukrotnie prezentowała swoje zdjęcia na wystawach. Lubi muzykę, taniec, rozwiązywanie krzyżówek oraz czytanie. W wolnej chwili wykonuje prace decoupage.

 

Zuzanna Nadzieja ukończyła Sztukę Rejestracji Obrazu na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Akademię Fotografii w Krakowie. Swoją przygodę z fotografią zaczęła w Krotoszyńskim Klubie Fotograficznym „Blenda”, w którym działa do dziś. Wspólnie z „Blendą” zorganizowała wiele wystaw, m.in. w Holandii i Francji, kilka edycji Galerii Bezdomnych itp. Razem z Klubem zaangażowała się także w wydarzenia charytatywne na rzecz chorych dzieci. Na co dzień pracuje w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Dodatkowo prowadzi warsztaty fotograficzne dla seniorów.

 

W Krotoszynie odbędzie się kilka sesji fotograficznych z seniorami w roli głównej. Animatorzy projektu chcą pokazać, że starszej osobie również wypada być ekstrawagancką, odważną, piękną, pewną siebie i swojego ciała. Nie zabraknie plenerowego wyjazdu, warsztatów dla modeli oraz sesji tworzonych w technologii cyfrowej. Podczas spotkań będzie miejsce na zamianę ról model-fotograf oraz na własne inicjatywy. Uczestnicy projektu postarają się, by fotografie były naturalne, ukazywały piękno ciała i wyrażały pełną gamę emocji portretowanego. Zdjęcia będzie można obejrzeć podczas wystawy zorganizowanej w przestrzeni publicznej (na rynku lub w galerii handlowej), tak by dotarła ona do wielu odbiorców, przełamując schematy myślenia o seniorze.