18_Jadwiga Stefańska_Marek Dobraczyński_ZRPZ Emerytów Rencistów i Inwalidów we Wrześni

Animatorzy projektu: Jadwiga Stefańska i Marek Dobraczyński

Organizacja: Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów we Wrześni

Jadwiga Stefańska przez wiele lat życia zawodowego działała na rzecz mieszkańców różnych miejscowości w Wielkopolsce. Teraz, kiedy jest na emeryturze i ma wystarczająco duże doświadczenie i wiedzę dotyczące kreowania rozwoju lokalnego, postanowiła zaproponować wspólne działanie moim sąsiadom i znajomym z Orzechowa. Zależy jej na tym, by miejscowość, w której mieszka, była przyjazna i ciekawie zagospodarowana, by miała charakter, a ludzie umieli i chcieli wykorzystać swoje możliwości na rzecz dobrego i ciekawego życia.

Marek Dobroczyński mieszka w Orzechowie od urodzenia. Bardzo lubi tę wieś i nigdy nie zamierzał z niej emigrować do wielkich miast. Martwi go, że miejscowe wiejskie ogrody, choć z pięknie przystrzyżonymi trawnikami, zatraciły swój naturalny charakter, a Orzechowo kojarzone z Zakładami Przemysłu Sklejek zatraciło swoją markę. Chce przypomnieć mieszkańcom miejscowości dobre skojarzenia z nią związane i obudzić ducha integracji.

Projekt „Drzewokracja w Orzechowie”, to zaproszenie mieszkańców do wspólnego zasadzenia drzew w ich ogródkach, tak by na ulicach, które swoje nazwy wzięły od nazw drzew – jest ich w Orzechowie 24 - właśnie takie drzewa rosły. Sąsiedzi mogą też umówić się i zasadzić wspólne drzewo „dobrego sąsiedztwa”, ale też upamiętniające ważne wydarzenie. Mieszkańcy zostaną zaproszeni do zaadaptowania „ziemi niczyjej”, która pozostała z podziałów gruntów i należy teraz do Gminy, by stworzyć tam skwerki do wspólnych spotkań, każdy inny, zgodnie z sąsiedzkim pomysłem. Zanim jednak na wiosnę orzechowianie ruszą do sadzenia drzew i krzewów, na każdej z ulic zostanie powołany ambasadora „Drzewokracji”, by reprezentował interesy mieszkańców ulicy. W ramach projektu odbędą się wykłady o zieleni na wsi i w mieście, jakie drzewa i krzewy najlepiej sadzić w małych ogrodach, o tym jak zmieniały się ogrody w dziejach Europy. Będą też warsztaty tworzenia żywych instalacji ogrodowych i makiet zielonych skwerków. O sekretnym życiu drzew opowie film, a książka pod takim samym tytułem będzie w Orzechowie, w najbliższym czasie, najważniejszą lekturą. Uczestnicy projektu odwiedzą Centrum Edukacji Leśnej, poznańskie targi ogrodnictwa i terenów zieleni oraz kórnickie arboretum PAN, na święcie kwitnących magnolii, lilaków czy różaneczników i azalii.

Zapisz