Animatorzy projektu: Zbigniew Czerniecki, Marzena Wybranowska

Organizacja: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarta Dłoń”

Okres realizacji: 1 września 2014 – 30 czerwca 2015

 

Zbigniew Czernicki od dziesięciu lat jest sołtysem Muratyna. Lubi spacery po lesie. Jesienią umila je sobie, zbierając grzyby. Pasjonuje go przyroda i podróże, choćby te niedalekie. Gdy tylko czas mu na to pozwala, chętnie pomaga innym. Od wielu lat współpracuje ze Stowarzyszeniem „Otwarta Dłoń” oraz Warsztatem Terapii Zajęciowej.

Marzena Wybranowska ma rękę do kwiatów. Z przyjemnością dba o rośliny i wspaniale się nimi opiekuje. Wie, że każda z nich wysyła w naszym kierunku inne bodźce i działa na różne zmysły. Pani Marzena pracuje w Warsztacie Terapii Zajęciowej, gdzie ma możliwość przebywania z młodzieżą, co bardzo lubi. Na co dzień zajmuje się gospodarstwem rolnym.

W Muratynie powstanie ogród, będący nie tylko przestrzenią spotkań i spacerów, ale także miejscem terapii zmysłowej. Przyciągać on będzie różnorodnością kwiatów, krzewów, drzew, bylin i ziół, zachwyci ogromem barw i zapachów. Do uczestnictwa w projekcie zaproszeni zostaną seniorzy, chętni do działania na rzecz innych, oraz niepełnosprawna młodzież skupiona wokół Warsztatu Terapii Zajęciowej. Doświadczone w ogrodnictwie osoby starsze przekażą młodzieży swoją wiedzę i pokażą, ile radości daje uprawa roślin. Młodzież nauczy się plantowania, sadzenia, tworzenia skalników. Mieszkańcy Muratyna postarają się, by ich ogród zachwycił sąsiadów z całego regionu i był dobrym przykładem na organizację wspólnej przestrzeni, która może służyć wszystkim.