Animatorzy projektu: Halina Kowalska, Natalia Judzińska

Organizacja wspierająca: Fundacja Centra

Okres realizacji: wrzesień 2009 – styczeń 2010

Halina Kowalska - Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez niemal 40 lat czynnie wykonująca zawód redaktorki. Od dwóch lat pracuje społecznie w Stowarzyszeniu Integracji Społecznej „Klub H2O”. Na co dzień mężatka i matka dwóch dorosłych już córek. Za swój prywatny sukces uważa przezwyciężenie bariery, jaką była dla niej obsługa komputera. Idealistka, pasjonuje się literaturą i filmem. Kocha ptaki. Gdyby znalazła czas śpiewałaby w chórze.

Natalia Judzińska - Członkini kolektywu UFA działającego przy Fundacji Centra, gitarzystka dwóch niezależnych zespołów, współtwórczyni kliku nieformalnych grup artystycznych. Obrończyni praw zwierząt, której zainteresowania krążą także wokół prasy drugiego obiegu. Doświadczona organizatorka eventów, która swoje umiejętności w tym zakresie chce wykorzystać i rozwinąć podczas realizacji projektu.

Dlaczego sąsiedzi zamieszkujący w jednej kamienicy nie znają nawet swoich imion? Takie pytanie zadawała sobie pani Halina. Uczęszczając na warsztaty komputerowe poznała młode dziewczyny z kolektywu UFA. Ze wspólnych rozmów narodził się pomysł, by wspólnie poznać historię Muranowa zacieśniając jednocześnie sąsiedzkie więzi. Warsztaty fotograficzne, plastyczne, poznawanie techniki sitodruku – w takich zajęciach wzięły udział uczestniczki projektu, by następnie za pomocą aparatów cyfrowych udokumentować piękno, tajemniczy urok Muranowa. Podczas zaplanowanego wernisażu każda z pań opowiadała, jakie osobiste znaczenie ma sfotografowane przez nią miejsce. Uczestniczki spotkały się także z Beatą Chomątowską – dziennikarką, twórczynią strony www.stacjamuranow.art.pl i wysłuchały wykładu o zapomnianej historii kobiet Muranowa żyjących w getcie w czasach hitlerowskiej okupacji. Panie poznawały także kobiecą stronę Muranowa, podczas spaceru z Sylwią Chutnik - przewodniczką, a także działaczką społeczną i pisarką. Wykorzystując umiejętności nabyte podczas warsztatów, panie wykonały torby na zakupy, na których znajdą się wykonane przez nie fotografie. Zwieńczeniem projektu jest emocjonalna mapa Muranowa z naniesionymi najważniejszymi dla uczestniczek miejscami.