Animatorki projektu: Julia Wernio, Magdalena Czerniawska

Organizacja: Fundacja Rozwoju Kultury i Sztuki „Macondo”

Okres realizacji: 1 października 2016 – 31 maja 2017

 

Julia Wernio jest reżyserem teatralnym, pracowała w wielu teatrach, była także dyrektorem teatrów we Wrocławiu oraz w Gdyni. Swoją artystyczną przygodę rozpoczęła w Zakopanem, współtworząc słynny Teatr im. Stanisława Witkiewicza. Wciąż pracuje zawodowo, prowadzi także we Wrocławiu, swoim rodzinnym mieście, galerię „Macondo”, która – jak pani Julia sama przyznaje – jest miejscem spotkań istotnych. Fascynuje ją praca z ludźmi, wierzy przecież, że wspólne działania wyzwalają potrzebną każdemu energię i optymistycznie nastawiają do życia.

Magdalena Czerniawska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest rysowniczką, entuzjastką literatury oraz ornitologiem amatorem. Nie rozstaje się ze szkicownikiem, który służy jej do dokumentacji codzienności. Pełni funkcję prezesa Fundacji Macondo, gdzie odpowiada także za program artystyczny, oprawę graficzną oraz wystrój. Pracuje także na ASP w pracowni Rysunku Kreatywnego prowadzonej przez profesora Jacka Szewczyka. Stara się bardziej szukać niż znaleźć zgodnie z myślą rumuńskiej pisarki Aglaji Veteranyi – „kto znalazł, źle szukał”.

Uczestnicy projektu posłuchają Komendy, poczytają Gałczyńskiego, poznają obrazy Fridy Kahlo – przecież pięknie malowała! Pięknie też żyła i temu życiu oraz życiu innych twórców osoby zaciekawione sztuką przyjrzą podczas comiesięcznych spotkań w kawiarni „Macondo”. Zainspirowani życiem i twórczością artystów spróbują także, po raz pierwszy być może, stworzyć własne dzieła, uruchomić drzemiącą w każdym energię twórczą. Nie masz doświadczenia? Nie znasz twórczości Komedy? Nie szkodzi! Uczestnicy wspólnie będą odkrywać dzieła wybranych twórców oraz własne talenty, by móc zanurzyć się, jak mawiał Tischner, w „żywiole piękna”, jakim jest sztuka.