Animatorzy projektu: Kazimiera Kurzawska-Borkowska i Agnieszka Szczepańska

Organizacja: Stowarzyszenie Wędka im. Każdego Człowieka

Okres realizacji: 15 września 2012 - 30 czerwca 2013

Kazimiera Kurzawska-Borkowska - emerytka, jak mówi – żadnego wyzwania się nie boi; lubi eksperymentować w kuchni, tańczyć, spędzać czas wśród ludzi; organizuje w Gniewkowie wieczorki taneczne oraz pikniki dla seniorów; działa w Pracowni Sęniora założonej przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Gniewkowie; dotychczas była odbiorcą różnych warsztatów w Pracowni, teraz czuje, że przyszedł czas wyjść z inicjatywą do ludzi.

Agnieszka Szczepańska - animatorka kultury, pracuje w ośrodku kultury, w którym organizuje eventy, happeningi, festyny, koncerty, warsztaty, zabawy, spotkania; ma duże doświadczenie w animacji dzieci, młodzieży i seniorów; stworzyła i prowadzi w Gniewkowie klub wolontariusza i seniora w ośrodku kultury; jest koordynatorką projektu edukacyjnego Akademia Przyszłości na terenie miasta Torunia, w którym bierze udział ponad 100 dzieci oraz ponad 100 wolontariuszy; lubi słuchać, pytać, obserwować, analizować – czego efektem jest zawsze jakaś nowa inicjatywa, działanie.

W Toruniu będzie stacjonował najprawdopodobniej pierwszy na świecie barakowóz służący integracji międzypokoleniowej. Zgromadzi dzieci – podopiecznych Stowarzyszenia WĘDKA z Torunia, młodzież – wolontariuszy zgromadzonych wokół GOKu w Gniewkowie oraz seniorów z Pracowni Sęniora w Gniewkowie. Barakowóz stanie naprzeciwko Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Tam na wspólnie dzielonej przestrzeni barakowozu zacznie rozgrywać się akcja 8 odcinkowego serialu pt.: „Międzypokoleniowy Dom Kołowy”. Każdy odcinek to osobny scenariusz, który będzie powstawał podczas 3 spotkań roboczych ekipy barakowej - POWSINOGI, którego efektem będzie wyjazd do wioski Markowo. Markowo to wieś położona w gminie Gniewkowo. Do wsi nie dojeżdża żaden autobus. Mieszkańcy gdy chcą przedostać się do pobliskich wsi lub do miasta Gniewkowo muszą iść na pieszo lub jechać rowerem – jeśli są w jego posiadają. Kontakt z kulturą i działaniami społecznymi ogranicza się do corocznego festynu. Barakowóz to spróbuje odmienić. Mieszkańcy wioski będą mogli uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, spotkaniach wokół historii i wspomnień, zapomnianych grach i zabawach sąsiedzkich przygotowanych przez POWSINOGI z Torunia. Comiesięczne wyjazdy do Markowa mają zintegrować  mieszkańców w każdym wieku. Barakowóz będzie przechodził w tym czasie zewnętrzną metamorfozę, która będzie odzwierciedlała stopień integracji międzypokoleniowej grupy. Rezultatem projektu będzie funkcjonująca, zjednoczona, zintegrowana grupa POWSINÓG z Torunia i mieszkańców Markowa, która przeprowadzi event społeczny w Centrum Torunia na zakończenie projektu. W trakcie realizacji projektu przewidujemy przylot latającego animatora oraz wizytę studyjną. Zapraszamy do odwiedzania bloga projektu! mobilnydomkultury.blogspot.com