Animatorzy projektu: Elżbieta Suseł, Agata Grzecznowska

Organizacja wspierająca: Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Okres realizacji: październik 2009 – marzec 2010

Elżbieta Suseł - Z zamiłowania i wykształcenia pedagog. Ponad dwadzieścia lat przepracowała jako pracownik placówki oświatowo - kulturalnej. Współorganizatorka spotkań z twórczością Edwarda Stachury, za co została nagrodzona odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury”. Od dwóch lat emerytka, wolontariuszka Toruńskiego UTW i ogniska wychowawczego dla dzieci. Uczestniczka akcji „Szlachetna PACZKA”, którą wspomina, jako niezapomniane przeżycie. Lubi kryminały, podróże, pasjonuje się fotografią, kocha teatr.

Agata Grzecznowska - Kim ja właściwie jestem…? - zastanawia się Agata, studentka zarządzania. Jest dziewczyną, studentką, koleżanką, przyjaciółką… i wolontariuszką na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Za swój sukces uważa zorganizowanie dwóch festiwali „Prawa człowieka w filmie”.

O marzeniach można opowiadać na różne sposoby. Słuchacze toruńskiego UTW wykorzystali do tego fotografię. Aparaty fotograficzne były pretekstem do spotkania studentów UTW i wychowanków Ogniska Opiekuńczo-Wychowawczego przy Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Najpierw grupa starszych wolontariuszy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięła udział w warsztatach fotograficznych poprowadzonych przez z członków Grupy OkołoFotograficznej. Seniorzy uczyli się, jak przeprowadzać interaktywne akcje fotograficzne, jak poprowadzić warsztaty wokół fotografii. Następnie seniorzy wspólnie z Grupą OkołoFotograficzną przygotowali i poprowadzili warsztaty dla dzieci. Wszyscy uczestnicy zajęć wyszli z aparatami na ulice Osiedla Koniuchy. Pytali przechodniów o ich marzenia i za zgodą rozmówców uwieczniali ich na fotografiach. Z zebranych materiałów powstała galeria portretów i marzeń. Na jej otwarcie w Ognisku zaproszone zostały bliskie dzieciom osoby oraz sąsiedzi.  Podczas spotkania kończącego projekt w Ognisku powołany został Klub Młodego Fotografa. Prowadził go będzie wychowanek Domu Dziecka zafascynowany fotografią i ,,odkryty” w czasie warsztatów fotograficznych w tej placówce. Klubem opiekować się będzie koordynatorka projektu i tak w Ognisku będzie nadal trwała międzypokoleniowa przygoda z fotografią.