Animatorzy projektu: Urszula Zalewska, Agnieszka Robakowska

Organizacja: Stowarzyszenie „Koło Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni”

Okres realizacji: 01 września 2010 – 30 czerwca 2011

Urszula Zalewska - urodzona przywódczyni i społecznik, w życiu ma dwie namiętności: tango argentyńskie i dzierganie. Niemożliwe do pogodzenia? Nie dla niej. A co więcej, swoimi pasjami lubi się dzielić. Pod jej okiem pierwsze kroki w rytmie tanga stawia grupa niesłyszących. Robótkami ręcznymi zaraziła grupę seniorów i młodych – tak zaczęła akcję „Opatulmy Gdynię”, podczas której spod druta wyszły koce, skarpety i czapki rozdawane bezdomnym oraz chorym w szpitalach i hospicjach.

Agnieszka Robakowska - studentka prawa. Lubi pomagać innym, dzięki temu sprawdza się i czuje sens w życiu. Ma za sobą lata wolontariatu, pracę w Biurze Porad Obywatelskich i kilka miesięcy z akcją „Opatulmy Gdynię”.

W Gdyni znów zrobiło się ciepło i przytulnie, a wszystko za sprawą ekipy dziergających osób, które po raz kolejny chwyciły za druty. Wspólne robótki zagościły w bibliotece, zaś w gdyńskiej Caffe Anioł grupa zaprosi do dziergania osoby siedzące przy kawie. Powstały koce, skarpety, czapki, chusty - przekazane następnie do Domu Opieki Społecznej i hospicjum. W czerwcu grupa zorganizowała w Gdyni obchody Międzynarodowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych. Przygotowana została akcja happeningowa na Bulwarze Nadmorskim - w robótki ręczne grupa włączała przechodniów.